Πέμπτη, 26 Νοεμβρίου 2020

Συνεχίζει αήττητος ο Πύργος

Ο Πύργος σημείωσε την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας συντελεστή τερμάτων 15-1, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΑΣ Ίου, που παραμένει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κωνσταντόπουλου, μπήκε στο παιχνίδι με επιθετικούς προσανατολισμούς και απείλησε στο 7΄ έχοντας κλασική ευκαιρία που σώθηκε πάνω στη γραμμή και στο 11'  που είχε δοκάρι με τον Σόλωνα Φύτρο.

Από εκεί και πέρα η πίεση του ΑΟ Πύργου συνεχίστηκε και τελικά έμελλε να καρποφορήσει στο 20' με αυτογκόλ του Φραγκίσκου Καρρά.

Ο ΑΣ Ίου από την πλευρά του είχε πολύ σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Οκοτσόκουε, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε αν σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Πύργος μπήκε με προθέσεις να καθαρίσει το παιχνίδι όσο το δυνατό συντομότερα.

Οι Σαντορινιοί απείλησαν με τους Μανόλη Νομικό και Σόλωνα Φύτρο.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 67' , όταν ο Νομικός Μ. με όμορφη ενέργεια βρήκε τον Γκίκα στην περιοχή, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Ο ΑΟ Πύργου είχε σημαντικές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ, ειδικά με τους Φύτρο και Πολυκρέτη στο 71΄και στο 80΄αντίστοιχα.

Το τελικό 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν μετά από μπαλιά του Πάγια, ο Σόλωνας Φύτρος έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκλεισε το σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Βάιλας | Βοηθοί: Νάκκας - Μαλλολάρι

ΑΟ Πύργου (Κωνσταντόπουλος): Καλαμάτας, Παπαθανασίου (84΄Βρενάγκρ), Κολιούσης, Νομικός Β. (88' Κυβρικοσαίος), Σελιστάι (77΄Φύτρος Σαμ.), Βουλγαράκης, Νομικός Μ., Δαβιλάς (88' Πάγια), Γκίκας (88΄Κελίδης), Φύτρος Σολ. Πολυκρέτης.

ΑΣ Ίου (Καραβάς - Πασιάκος):  Πλάσα, Χάσα, Πισκάσι, Καρράς Φ., Καρράς Κ., Λουκάς, Οκοτσόκουε (75΄Κωστόπουλος), Κιαζίμι, Ξενιός, Μωραΐτης (70΄Δράκος), Ντόντα (46΄Κώνστας).

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Atacon
web radio
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Το "δέκα το καλό" δεν μένει πια εδώ
Πέθανε η Πρωθιέρεια των Ολυμπιακών αγώνων, Μαρία Μοσχολιού
Λ. Αυγενάκης : Αναμένονται απαντήσεις από τον ΕΟΔΥ για το μέλλον των πρωταθλημάτων
Τηλεδιάσκεψη της Ε.Ο.ΠΕ. με τον Π.Α.Σ.Α.Π. για την επόμενη μέρα της Volley League γυναικών.
A.E. Σαντορίνης :Ακόμα και στις πλέον αντίξοες συνθήκες,ας κρατήσουμε τον αθλητισμό ψηλά, εκεί όπου ανήκει!
Ανδρέας Πατηνιώτης : " Ξεκάθαρα υπέρ της συνέχισης του πρωταθλήματος ο Α.Ο. Θήρας" (vid)
Volley League γυναικών : Πραγματοποιήθηκε η τηλεδιάσκεψη της Ε.Ο.ΠΕ. με τα σωματεία
Ναυτικός Όμιλος Σαντορίνης: μαζεύει τα πανιά για φέτος
ΠΑ.Σ.Α.Π. : "Ο ερασιτεχνικός αθλητισμός εκπέμπει SOS"