22 Φεβρουαρίου 2019 Επικοινωνία
20/01/2019

Υποψήφιος με την παράταξη του Περιφερειάρχη Γιώργου Χατζημάρκου, ο Γιάννης Κρητικός από την Κω

Υποψήφιος με την παράταξη του Περιφερειάρχη Γιώργου Χατζημάρκου, ο Γιάννης Κρητικός από την Κω
Τη συμπόρευση του Γιάννη Κρητικού, ως υποψηφίου περιφερειακού συμβούλου, στην Περιφερειακή Ενότητα Κω,  στο πλευρό του Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου, Γιώργου Χατζημάρκου, στις επικείμενες περιφερειακές εκλογές, ανακοινώνει η παράταξη “Μπροστά το Νότιο Αιγαίο”.
 
O Γιάννης Κρητικός, Διευθυντής Γυμνασίου Αντιμάχειας Κω και Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Κω, στη δήλωσή του με την οποία γνωστοποιεί την απόφασή του να συστρατευθεί με την παράταξη του κ. Χατζημάρκου, αναφέρει τα εξής:
 
“Με μεγάλη χαρά και τιμή αποδέχομαι την πρόταση του Περιφερειάρχη κ. Γιώργου Χατζημάρκου να συμμετέχω στο ψηφοδέλτιο νίκης της παράταξης ‘Μπροστά το Νότιο Αιγαίο’.
Ο Γιώργος Χατζημάρκος είναι ένας σύγχρονος ηγέτης που διαθέτει όραμα για τα νησιά μας. Με το ήθος, την εργατικότητα, την υπομονή και την επιμονή που τον διακρίνουν, άφησε ένα πολύ θετικό αποτύπωμα στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου κατά την πρώτη του θητεία. Άνθρωπος των έργων που ξέρει να βάζει στόχους, να σχεδιάζει, να οργανώνει και να υλοποιεί. Μαζί με το ικανότατο στελεχιακό δυναμικό της παράταξής μας, έδωσαν λύσεις σε θέματα που είχαν βαλτώσει για πολύ καιρό και έβαλαν στέρεες βάσεις για την ανάπτυξη της Περιφέρειάς μας.
Ενώνουμε τις δυνάμεις μας για να συνεχίσει η πετυχημένη ‘πλεύση’ στα  όμορφα νερά του τόπου μας. Κοιτάζουμε μακριά, βάζουμε τον πήχη ψηλά και προχωράμε μόνο Μπροστά. Για ένα Νότιο Αιγαίο που αξίζει σε μας και τα παιδιά μας.”
 
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
 
   Παιδί μεταναστών, μεγάλωσα στις Η.Π.Α. όπου και τελείωσα Δημόσιο  Δημοτικό Σχολείο (P.S. 85, Queens, New York).  
      Η οικογένειά μου επιστρέφει στην Ελλάδα το 1977 και μένει στην Αθήνα όπου τελείωσα το Γυμνάσιο και Λύκειο (Γκράβας, Γαλάτσι).  
      Μέσω των Πανελληνίων Εξετάσεων πέτυχα την εισαγωγή μου (1984) στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης απ’ όπου και αποφοίτησα το 1988.  
      Υπηρέτησα τη θητεία μου ως έφεδρος Λοχίας Τεθωρακισμένων (Σεπτέμβριος 1988 – Απρίλιος 1990).  
      Από το 1990 μέχρι και σήμερα βρίσκομαι στη Δημόσια Εκπαίδευση.  
 
  • Αναπληρωτής Διευθυντής στο Γυμνάσιο Αντιμάχειας από το σχολικό έτος 1995 – 1996 μέχρι το σχολικό έτος 2006 - 2007.
  • Διευθυντής στο Γυμνάσιο Ζηπαρίου από 9 Νοεμβρίου 2007 έως 17 Αυγούστου 2011.   
  • Αναπληρωτής Προϊστάμενος του 1ου Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου (Κως) κατά το Σχολικό Έτος 2010 – 2011.      
  • Διευθυντής στο Γυμνάσιο Αντιμάχειας από 18 Αυγούστου 2011 έως 31 Αυγούστου 2014 και από 1 Ιουλίου 2015 έως σήμερα.
 
      Υπήρξα μέλος μουσικού συγκροτήματος, θεατρικής ομάδας και ασχολήθηκα με το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ.
      Υπηρετώ τους συνδημότες μου από την θέση του Δημοτικού Συμβούλου (Δήμου Ηρακλειδών 1999 – 2010 και Δήμου Κω 1-1-2011 έως σήμερα).
 
Έχω δύο παιδιά, τον Παναγιώτη (1995),  που είναι φοιτητής στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, και την Διονυσία (1999), σπουδάστρια BAHons International Hospitality Management στο MEDITERRANEAN COLLEGE.
 
 
ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ
 
  • Πτυχίο Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. - 1988)
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» (του Τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου – 28-03-2016).
 
 
ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
 
  • Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Ηρακλειδών - Κω (1/1/1999 – 31/12/2010)
  • Υποψήφιος Δήμαρχος Δήμου Ηρακλειδών (Οκτώβριος 2006)
  • Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Κω και Επικεφαλής Παράταξης ‘Ανθρώπινη Κως’ στο Δημοτικό Συμβούλιο Κω (από 1/1/2011 – 31/8/2014)
  • Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Κω (1/9/2014 έως σήμερα)
  • Αντιδήμαρχος Διοικητικής Εξυπηρέτησης του Πολίτη και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Δήμου Κω (1/9/2014 έως 8/1/2015)
  • Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Ηρακλειδών  (2005 – 2006)
  • Πρόεδρος Δημοτικού Οργανισμού Πρόνοιας και Παιδείας Δήμου Ηρακλειδών (2003 – 2004)
  • Πρόεδρος Δημοτικού Οργανισμού Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών Δήμου Ηρακλειδών (2003 – 2004)
  • Πρόεδρος Δημοτικής Επιχείρησης Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δήμου Ηρακλειδών (2005)
  • Αντιπρόεδρος Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης & Αποχέτευσης Δήμου Ηρακλειδών (2003 – 2004)
  • Αντιπρόεδρος Ανώνυμης Ναυτιλιακής Εταιρείας Μαστιχαριού Δήμου Ηρακλειδών (2003 – 2004)
  • Μέλος Δημαρχιακής Επιτροπής Δήμου Ηρακλειδών  (2003 – 2004)
  • Μέλος Δ.Σ. Δημοτικού Οργανισμού Τουρισμού Πολιτισμού Αθλητισμού Δήμου Ηρακλειδών  (2003 – 2004)
  • Πρόεδρος Επιτροπής Τουρισμού του Δ.Ο.Τ.Π.Α. Δήμου Ηρακλειδών  (2003 – 2004)
  • Μέλος Δ.Σ. Αστικής Εταιρείας  ‘Ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ’ – Κως (2003 – 2004)
  • Μέλος της Επαρχιακής Επιτροπής Παιδείας ως εκπρόσωπος Β/θμιας Εκπαίδευσης (2009 – 2010)
  • Μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Προστασίας Ανηλίκων Κω (Φ.Ε.Κ. 9/15-1-2009)
  • Εκπρόσωπος Δήμου Ηρακλειδών στην Επιτροπή Αποδήμων (2003 – 2004)
  • Συμμετοχή στις εργασίες του Ετήσιου Τακτικού Συνεδρίου της ΚΕΔΚΕ (Αθήνα 18-20 Ιανουαρίου 2010)
  • Μέλος της Γενικής Συνέλευσης Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Νοτίου Αιγαίου (2011 – 2014).
  • Συμμετοχή στις εργασίες της ημερίδας με θέμα ‘Ακτοπλοϊκή διασύνδεση των νησιών του Νοτίου Αιγαίου’ που διοργάνωσε η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Νοτίου Αιγαίου (Σύρος, 19 Νοεμβρίου 2018)  
  • Συμμετοχή στις εργασίες του Ετήσιου Τακτικού Συνεδρίου της Π.Ε.Δ. Νοτίου Αιγαίου (Σύρος, 19-20 Νοεμβρίου 2018)
 
ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ
 
  • Μέλος Δ.Σ. Β’ ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου επί σειρά ετών
  • Εκπρόσωπος ΔΑΚΕ Β’ ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου στο συνέδριο της ΟΛΜΕ (Ιούνιος 2005)
  • Εκλεγμένος αντιπρόσωπος της ΔΑΚΕ για το συνέδριο της ΑΔΕΔΥ (Ιούνιος 2005)
  • Αναπληρωματικός εκπρόσωπος των εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Υ.Σ.Δ.Ε.) Δωδεκανήσου με θητεία από 1-1-2017 έως 31-12-2018.
 
 
ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ
 
  • Πρόεδρος Τ.Ε. Ν.Δ. Καρδάμαινας Κω (2000 – 2006)
  • Συμμετοχή στα συνέδρια της Νέας Δημοκρατίας (από 2004).
  • Υπεύθυνος προγράμματος της Νέας Δημοκρατίας για τα Δωδεκάνησα κατά τις Εθνικές Εκλογές (Μάιος 2012)
  • Υποψήφιος βουλευτής Δωδεκανήσου με τη Νέα Δημοκρατία στις Εθνικές Εκλογές της 25ης Ιανουαρίου 2015.
  • Μέλος του Τομέα Διοικητικής Ανασυγκρότησης της Νέας Δημοκρατίας (Ιανουάριος 2017 έως σήμερα).
  • Μέλος του Τομέα Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Νέας Δημοκρατίας (Ιανουάριος 2017 έως σήμερα).
 
 
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ – ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΣΥΛΛΟΓΟΙ
 
  • τ. Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Καρδάμαινας "Η ΑΡΓΩ" (1998) και μέλος του Δ.Σ. από 1996 έως 2006
  • τ. μέλος του Δ.Σ. του Αθλητικού Γυμναστικού Ομίλου Καρδάμαινας "Ο ΚΑΡΔΑΜΟΣ" (1997 - 1999)
  • τ. Γενικός Γραμματέας του Α.Σ. "ΔΟΞΑ" Καρδάμαινας (1996)
  • Μέλος μουσικού συγκροτήματος ‘Alleys’ (Θεσσαλονίκη, 1984 –1988)

22/02/2019
 
21/02/2019
 
 
NEWSLETTER
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ
ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
ΦΗΡΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 84700
ΤΗΛ: 22860 24500 & 25221
SKYPE: neasantorinis
EMAIL: [email protected]
Διαφημιστικό - Αγγελίες: [email protected]
© 2019 Ιδιοκτησία: VOLCANO VIEW AE. All rights reserved