17 Δεκεμβρίου 2018 Επικοινωνία
06/12/2018

Η Polkky Kuusamo από τη Φινλανδία στο δρόμο του Α.Ο. Θήρας

Την Φινλανδική Polkky Kuusamo θα αντιμετωπίσει ο Α.Ο. Θήρας στην φάση των «16» του Challenge Cup.

Οι βορειοευρωπαίες είχαν επικρατήσει στην έδρα τους με 3-1 σετ και πήραν την πρόκριση στην Βουδαπέστη επί της Ute, αφού παρά την ήττα τους με το ίδιο σκορ στάθηκαν ψύχραιμες στο «χρυσό σετ» και το κατέκτησαν με 15-13.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 9 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώρος

Η ομάδα της Σαντορίνης θα ταξιδέψει στην Φινλανδία για το πρώτο ματς στις 19 Δεκεμβρίου, με τη ρεβανς να διεξάγεται στο ΔΑΠΠΟΣ (22-24/1).

Η Polkky Kuusamo μετά από 12 αγώνες που έχει δώσει για το πρωτάθλημα στη χώρα της έχει 7 νίκες και 5 ήττες.

Δεν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.

Προπονητής είναι ο Φινλανδός Tuomas Alatalo, ενώ το ρόστερ της ομάδας απαρτίζεται από 15 αθλήτριες εκ των οποίων δύο είναι από την Αμερική (Lambert – Swanegan),μια από τον Καναδά (Moncks),μια από Πουέρτο Ρίκο (Nogueras), μια από Σουηδία (Wasserfaller) και μια από Δανία (Kjelrstrup).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, χαμογελάει