22 Φεβρουαρίου 2019 Επικοινωνία
11/11/2018

Ήττα για τον Α.Ο. Θήρας στη Νάξο

Ο Α.Ο. Θήρας ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-0 σετ από τον Πανναξιακό στο ΔΑΚ της Νάξου, για την 3η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και γνώρισε την πρώτη της ήττα τη φετινή σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Μπράνκο Γκάιτς ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τις Πίλεπιτς, Μερτέκη, Ξανθοπούλου, Καραφουλίδου, Εμμανουηλίδου – Φιλντ και λίμπερο την Αρτακιανού ενώ ο Νίκος Κωστακόπουλος τις Ριντ, Στεντίλ, Βεργίδου, Λιάγκη, Τσομπανίδου – Χατζηευστρατιάδου και λίμπερο την Κακουράτου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο Θήρας να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς και να φτάνει την διαφορά στους 3 πόντους στο 5-8. Ο Πανναξιακός επέστρεψε στη συνέχεια και με ένα σερί 7-1 έκανε το 12-9, με τον Γκάιτς να καλεί το πρώτο του ταιμ άουτ. Η διακοπή λειτούργησε υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίες ισορρόπησαν ξανά το σετ και πέρασαν μπροστά με την μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει στους 4 πόντους, όταν με ένα μπλοκ της Εμμανουηλίδου έγινε το 18-22. Οι γηπεδούχες με ένα σερί 5-1 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 23-23, εκεί που ένας πόντος της Στεντίλ και ένα άουτ καρφί της Μερτέκη έδωσαν το σετ με 25-23 στον Πανναξιακό.

Στα δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 6-5. Από εκεί και πέρα η διαφορά σταθερά μεγάλωνε για να κλείσει στο 25-13 και τον Πανναξιακό να κάνει το 2-0 στα σετ παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα στο ματς.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι Σαντορινιές ήταν καλύτερες και ήταν σταθερά μπροστά μεχρι και τα μέσα περίπου όταν η Εμμανουλίδου έκανε το 9-12. Οι γηπεδούχες όμως ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα μεγάλο σερί 16-2 κατάφεραν να κάνουν το 25-14 και να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Η διακύμανση :

1ο σετ : 5-8, 15-16, 18-21,25-23
2ο σετ : 8-6, 16-9, 21-12, 25-13
3ο σετ : 6-8, 16-13, 21-14, 25-14

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Δεν παίξαμε καθόλου καλά. Θεωρώ ότι φοβηθήκαμε τον αγώνα και είχαμε άγχος χωρίς λόγο. Δοκιμάσαμε να παίξουμε με την Μέγκαν αλλά δεν ήταν ακόμη έτοιμη, καθώς δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι τώρα και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τη Λεμεσό στη Κύπρο».

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Βεργίδου 7 (3/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Τσομπανίδου 7 (2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Πατεράκη, Λάβδα.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς) : Φιλντ 2 (2/6 επ.), Πίλεπιτς 12 (9/34 επ.,3 μπλοκ, 20% υπ.), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 6 (3/29 επ.,2 άσσοι,1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% αριστες), Καραφουλίδου (0/6 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (3/12 επ.,4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 29% άριστες), Καλαντάτζε, Κοσμίδου, Καλανταρίδου (0/5 επ. 42 % υπ. – 25% άριστες), Σιρ 2 (2/2 επ.)

*Η διοίκηση του Α.Ο. Θήρας μετά από επικοινωνία με την σελίδα μας, θα ήθελε να ευχαριστήσει δημόσια όλους τους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν από τη Σαντορίνη στο νησί της Νάξου και δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν τις αθλήτριες από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα και άτομα κάθονται