21 Νοεμβρίου 2018 Επικοινωνία
08/11/2018

Ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας επικράτησε με 3-0 σετ επί της Α.Ε. Λεμεσού στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ και πήρε την πρώτη του νίκη σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Σπουδαία μέρα όμως δεν είναι μόνο για την ομάδα αλλά γενικότερα για το Θηραϊκό αθλητισμό, καθώς είναι η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη που πετυχαίνει σύλλογος της Σαντορίνης σε ομαδικό άθλημα!

Πλέον ο Α.Ο. Θήρας χρειάζεται 2 σετ στον επαναληπτικό της Τετάρτης στο «Νίκος Σολομωνίδης», για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Η Μέγκαν Σιρ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το διάστρεμμα που την ταλαιπωρεί και ο Μπράνκο Γκάιτς έδωσε φανέλα βασικής στην Παναγιώτα Ξανθοπούλου. Οι υπόλοιπες που ξεκίνησαν το ματς ήταν οι Μερτέκη, Πίλεπιτς, Καραφουλίδου, Εμμανουηλίδου-Φιλντ και λίμπερο η Αρτακιανού, ενώ για τον Βέσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησαν οι Πένε, Ζελένοβιτς, Μάγκντιτς, Πεχλιβάνη- Κχαταρασβίλι, Σπύρου και λίμπερο η Στεφάνου.

Ο Α.Ο. Θήρας μπήκε νωθρά στο ξεκίνημα του αγώνα  με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 2-5, αλλά με την Καραφουλίδου από τη θέση του σερβίς κατάφερε να περάσει μπροστά με 8-7. Η Α.Ε. Λεμεσού πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με διαφορά 7 πόντων στο 14-21. Με την Άλκηστις Καραφουλίδου και πάλι από τα 9 μέτρα ,οι Σαντορινιές πίεσαν και κατάφεραν να επιστρέψουν ισοφαρίζοντας σε 21-21. Με τη βοήθεια της κερκίδας και κυρίως της Μερτέκη το σετ έκλεισε με 26-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ το ξεκίνημα ήταν καλύτερο για το Α.Ο. Θήρας που έφτασε να προηγείται με 6 πόντους στο 10-4. Οι φιλοξενούμενες όμως επέστρεψαν στο σετ, καθώς με ένα σερί 11-4 κατάφεραν να προηγηθούν με 14-15. Σε εκείνο το σημείο και πάλι η ομάδα της Κύπρου δεν μπορούσε να βρει λύση στο σερβίς της Καραφουλίδου, με την διαφορά να μεγαλώνει και το σετ να κλείνει στο 25-20 με έναν άσσο από την Ξανθοπούλου.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς και το αρχικό 10-8 έγινε γρήγορα 17-10. Οι αθλήτριες του Ιβάνοβιτς έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν με το 25-16 να έρχεται πολύ εύκολα.

Η Μερτέκη ήταν πρώτη σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους ενώ από κοντά και η Καραφουλίδου με 15 πόντους εκ των οποίων οι 7 από τη γραμμή του σερβις.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 500 φίλοι του βόλεϊ, ενώ το παρών στην φετινή ευρωπαϊκή πρεμιέρα του Α.Ο. Θήρας έδωσαν και η Θύελλα Καμαρίου με τον Πανθηραϊκό, που είναι οι δύο ομάδες που εκπροσωπούν το νησί και τις Κυκλάδες στην Γ΄Εθνική κατηγορία.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ, στάδιο, πλήθος και εσωτερικός χώρος

Διαιτητές: Λοτ (Ιταλία), Ομάρι (Αλβανία).
Επόπτες : Κυριαλάνη - Μουστάκη - Δρόσος - Χατζηδούκας