21 Νοεμβρίου 2018 Επικοινωνία
06/11/2018

Α.Ο. Θήρας - ΑΕΛ Λεμεσού για το Challenge Cup

Ο Α.Ο. Θήρας αφήνει πίσω του την σπουδαία νίκη επί του Άρη με 3-0 σετ για την Volleyleague Γυναικών και στρέφει το βλέμμα του αποκλειστικά στο παιχνίδι της Τετάρτης, όπου στις 7 το απόγευμα στο ΔΑΠΠΟΣ, αντιμετωπίζει την ΑΕΛ Λεμεσού για την προκριματική φάση του Challenge Cup.

Οι αγώνες είναι διπλοί, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται την επόμενη Τετάρτη στο  «Νίκος Σωλομονίδης» της Λεμεσού και την ομάδα που θα προκριθεί να αντιμετωπίζει στην επόμενη φάση την Μπρνο από την Τσεχία.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς θα προπονηθούν κανονικά την Τρίτη το απόγευμα και την Τετάρτη το πρωί, με τον μοναδικό πονοκέφαλο του Σέρβου τεχνικού να είναι η Μέγκαν Σιρ, που αποχωρήσε τραυματισμένη με ελαφρύ διάστρεμμα στα μέσα του πρώτου σετ του αγώνα με τον Άρη. Η κατάσταση της διεθνής Καναδής πασαδόρου θα επαναξιολογηθεί πριν τον αγώνα, με την συμμετοχή της να κρίνεται ουσιαστικά την τελευταία στιγμή.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 12 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται

Η ΑΕΛ Λεμεσού βρίσκεται ήδη στο νησί της Σαντορίνης και είναι προγραμματισμένο να προπονηθεί στο γήπεδο που θα διεξαχθεί η αναμέτρηση μετά τις προπονήσεις της γηπεδούχου ομάδας. Οι «γαλαζοκίτρινες» μετά από 3 αγώνες στο πρωτάθλημα έχουν 1 νίκη, αυτή της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στον Παφιακό με 3-0 σετ. Προπονητής της Κυπριακής ομάδας είναι ο Βελγοσέρβος Βέσκο Ιβάνοβιτς, που πλαισιώνεται από τον Σπύρο Πρωτοψάλτη. Βοηθοί τους οι Χρυστάλλα Παντελή και Αλεξία Ροτσίδου.

Την αποστολή της Κυπριακής ομάδας αποτελούν οι : Στεφάνου, Κατσουνωτού, Σιάγα, Παύλου, Οικονομίδου, Κχαταρασβίλι, Κωνσταντίνου, Μάγντιτς, Κοκκή, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Ζελένοβιτς και η Πένε που αντικατέστησε τη Γέλιτς.

Δεν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Ντομίνγκα Λοτ από την Ιταλία και Ρουντίνα Ομάρι από την Αλβανία.

Ο Α.Ο. Θήρας κάνει την επανεμφάνιση του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από σχεδόν 2 χρόνια και τους αγώνες απέναντι στην Χάποελ Κφαρ Σαμπά για την φάση των «32» του CEV CUP.

Το ΔΑΠΠΟΣ θα φορέσει και πάλι τα «γιορτινά» του, με τον κόσμο της Σαντορίνης να αναμένεται να δώσει σε άλλο ένα ματς της ομάδας βροντερό παρών.

Μεταξύ των φιλάθλων που θα βρίσκονται στο γήπεδο την Τετάρτη θα είναι και οι αποστολές του Πανθηραϊκού και της Θύελλας Καμαρίου όπως ενημέρωσαν την διοίκηση του Α.Ο. Θήρας.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, γήπεδο μπάσκετ και πλήθος