22 Φεβρουαρίου 2019 Επικοινωνία
13/10/2018

Νίκη με ανατροπή για τον Καρτεράδο στην πρεμιέρα της Νάξου

Συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Νάξου.  Το παιχνίδι ανάμεσα στον τοπικό ΠΑΣ με τον ΑΟ Καρτεράδου έκλεψε την... παράσταση, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου, όσον αφορά το θέαμα και τα γκολ.

Η διπλή ανατροπή του σκορ και το 3-4 υπέρ της ομάδας από τη Σαντορίνη άφησαν αν μη τι άλλο ικανοποιημένο το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο, αφού οι δυο σύλλογοι έβγαλαν αρκετά θετικά στοιχεία όσον αφορά το επιθετικό τους κομμάτι, σε αντίθεση, με την αμυντική τους λειτουργία που έδειξε ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά.

πηγή : sportcyclades.gr

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α' μέρος και δικαίως προηγήθηκαν, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα τους στην επανάληψη και να φτάνουν στη νίκη.

Σημείο... κλειδί του αγώνα η αποβολή του Σερμάδι στο 65' με δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους και ενώ το σκορ βρίσκονταν στο 3-2 υπέρ του ΠΑΣ Νάξου.

Αιφνιδίασε ο Καρτεράδος, το γύρισε ο ΠΑΣ

Στο α' μέρος ο ΠΑΣ Νάξου ήταν ανώτερος και δίκαια το ημίχρονο τον βρήκε να προηγείται με 3-1 παρότι έμεινε πίσω στο σκορ.

Στο 33' κι ενώ το συγκροτημα του Νίκου Σπαή είχε την υπεροχή, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεφραγκή.

Η απάντηση των "οράνιε" ήταν άμεση αφού 2' αργότερα ο Σταματίου εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τέρμα αυτό έδωσε φτερά στις προσπάθειες των παικτών των γηπεδούχων και στο 39' πέτυχαν την ανατροπή χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Λάμπρου Λέκκα.

Ο νεαρός άσος βρέθηκε εκτός περιοχής και με ένα ασύλληπτο σουτ έκανε το 2-1.

Λίγο πριν το τέλος του α' μέρος και συγκεκριμένα στο 41' ο Σταματίου έκανε το 3-1 με κεφαλιά μετά από πάσα του Μίλτου Καράι, μέσα σε αποθέωση.

Βοήθησαν οι αλλαγές τον Καρτεράδο

Στην επανάληψη, ο Γρήγορης Καλιακούδας άλλαξε πράγματα όσον αφορά τη... σκακιέρα και στο 46' ο Γιώργος Αρβανίτης έκανε το 3-2.

Στο 68' αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σερμάδι.

Φυσικά η εξέλιξη αυτή επηρέασε το παιχνίδι με τους Σαντορινιούς στη συνέχεια να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και να ισοφαρίζουν στο 70' με τον Γρούλλιο.

Δυο λεπτά αργότερα και πάλι Γιώργος Αρβανίτης διαμόρφωσε το τελικό 3-4 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ Νάξου πίεσε όμως δεν άλλαξε κάτι.

Διαιτητής ήταν ο Αγγέλου με βοηθούς τους Χατζόπουλο και Νάκκα.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Νίκος Σπαής) Σέργης Γ., Καράι (88' λ.τρ. Μανδηλαράς), Πετρόπουλος, Μασούρας, Πιτταράς (73' Κόρρα), Σέργης Ι., Σερμάδι, Γρυλλάκης, Γκούφας, Λέκκας, Σταματιου (89' Μερεπέζα).

ΑΟ ΚΑΡΤΕΡΑΔΟΥ (Γρηγόρης Καλιακούδας) Ξαγοράρης, Φωτεινός, Αλεφραγκής, Ξαγοράρης Κ., Αρβανίτης Γ., Αντιμιτσάρης (46' Χαραλαμπίδης), Αρβανίτης Ρ. (67' Δρόσος), Φέκας (67' Ξαγοράρης Ν.), Γρούλλιος, Γερούλιος, Παναγιωτίδης (90+3 Ντάλλας), Τομόρι.