15 Νοεμβρίου 2018 Επικοινωνία
09/09/2018

Φιλική νίκη της Θύελλας Καμαρίου επί του Θριάμβου Χαϊδαρίου

Σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτηριστεί και ως πρόβα τζενεράλε ενόψει του Κυριακάτικου ματς κυπέλλου απέναντι στην Σπάρτη, η Θύελλα Καμαρίου επικράτησε με 2-1 επί της αξιόμαχης ομάδας του Θριάμβου Χαϊδαρίου.
Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Μιχάλη εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στον Γιούχτα στην Κρήτη και έδειξαν κάποια από τα χαρακτηριστικά που θα έχει η ομάδα την φετινή σεζόν.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, δεν δέχτηκαν φάσεις αλλά δεν κατάφεραν στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν να διασπάσουν την πολύ καλά διαβασμένη και οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη.

Μεγαλύτερες ευκαιρίες για την Θύελλα στο πρώτο 45λεπτο το σουτ του Φύτρου στο 3΄που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γιαννακαρέλη και μια σέντρα – σουτ του Ερρίκου στο 17΄που πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ των  φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη οι Καμαριανοί μπήκαν δυνατά από την αρχή και στο 49΄ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία τους μέχρι εκείνη την ώρα. Ο Ερρίκος εκτέλεσε με πάσα στον Σιμιτσή ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, με τον τελευταίο να σουτάρει ωραία από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννακαρέλη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 57΄ο Σιμιτσής βρήκε όμορφα τον Μάρκο Φύτρο μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο οποίος με ένα καταπληκτικό ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου γκολκίπερ κάνοντας το 1-0 για τη Θύελλα Καμαρίου.

Στο 68΄ ο Ζανελάρι, 5 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Γιαννακαρέλη χωρίς όμως να καταφέρει να τον κερδίσει.

Η ομάδα του Κώστα Μιχάλη όσο περνούσε η ώρα έβρισκε ακόμα περισσότερους κενούς χώρους και στο 76΄ ο Αργυρίου πέρασε όμορφα την μπάλα στην μεγάλη περιοχή για τον Ζανελάρι, που έπεσε από το τράβηγμα του Μπίκου, με τον διαιτητή Ελευθεριάδη να καταλογίζει σωστά πέναλτυ υπέρ της Θύελλας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αργυρίου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Στο 82΄ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τον Θρίαμβο, όταν ο Φούρλας νικήθηκε από κοντά από τον Ανδριόλα και στην συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης σημάδεψε από πλεονεκτική θέση το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Θύελλας.

Ο Θρίαμβος έφτασε στη μείωση του σκορ σε 2-1 στο 83΄, όταν μια σέντρα του Κορδά από αριστερά βρήκε τον Μπανιά, που με μακρινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ανδριόλα.

Στο 85΄είχαμε την τελευταία φάση του ματς, όταν ο δραστήριος Ζανελάρι μπήκε στην μεγάλη περιοχή από δεξιά αλλά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ποδοσφαιριστές και σχήματα, με το τέλος του ματς να βρίσκει και τους δυο σχετικά ικανοποιημένους από όσα είδαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το φιλικό μεταξύ Θύελλας Καμαρίου και Θριάμβου Χαϊδαρίου παρακολούθησε αρκετός κόσμος, ενώ υπήρξε και δυσαρέσκεια από την διοίκηση των γηπεδούχων καθώς για άλλη μια φορά υπήρξε πρόβλημα με τους προβολείς του γηπέδου που ανάγκασε τις δύο ομάδες να αγωνιστούν για μεγάλο χρονικό διάστημα με ανεπαρκή φωτισμό.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο κ. Ελευθεριάδης με βοηθούς τους κ.κ. Παντελάκη και Νάκα.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, περιλαμβάνονται οι Nikos Chaldas και Stathis Filon, άτομα στέκονται και υπαίθριες δραστηριότητες

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης) : Ανδριόλας, Μαυρομάτης (63' Ζανελάρι) Μαντούσης, Φίλων, Ερρίκος (75' Αρβανίτης), Σιμιτσής (87' Δαβιλάς), Φύτρος Μ. (70' Φύτρος Σ.), Ρέτζο, Δημητρακόπουλος (39' λ.τρ. Γελαδάρης), Αργυρίου (79' Γατσέλος), Σπανός.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης) : Γιαννακαρώνης, Δάρρας, Ρόπας, Κορδάς, Τσιούλος, Μπανιάς, Τσαγιάννης, Αγγέλου, Κούτρος, Ζώγκος, Δράμης. Έπαιξαν ακόμη οι Φούρλας, Γκαρδιακός, Μπίκος, Αλεβίζος, Μπαρδης, Παναγιωτιδης.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τις δηλώσεις του προπονητή της Θύελλας Καμαρίου Κώστα Μιχάλη και του Γ.Γ της ομάδας Βαγγέλη Φουστέρη :