21 Σεπτεμβρίου 2018 Επικοινωνία
17/06/2018

Ήττα για τις Παγκορασίδες του Α.Ο Θήρας στον ημιτελικό του Final Four

Δεν τα κατάφεραν οι παγκορασίδες του Α.Ο Θήρας καθώς ηττήθηκαν στον ημιτελικό του F4 του πρωταθλήματος Κυκλάδων από τον Ποσειδώνα Τήνου με 3-1 σετ.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ του γηπέδου της Τήνου και τον Ποσειδώνα να παίρνει ένα προβάδισμα 5 πόντων φτάνοντας στο 8-13. Σε αυτό το σημείο το τάιμ άουτ της Μουντάκη ήρθε για να αφυπνήσει  τις αθλήτριες της, καθώς με ένα σερί 7-0 έκαναν το 15-13. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό καθώς τα κορίτσια της Τήνου επανήλθαν με ένα δικό τους σερί 12-2, κλείνοντας έτσι  το πρώτο σετ με το υπέρ τους 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο Θήρας μπήκε καλύτερα και είχε ένα σταθερό προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους τέσσερις πόντους (9-5).Η ομάδα του Ποσειδώνα όσο περνούσε η ώρα μάζευε την διαφορά φτάνοντας να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 16-17. Οι Σαντορινιές παρότι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 4 πόντους διαφορά (18-22),επέστρεψαν  στο ματς και το έφτασαν στα ίσια  (24-24 και 25-25) αλλά τα δικά τους λάθη σε εκείνο το σημείο έδωσαν και το δεύτερο σετ στην ομάδα του Γιώργου Αλτουβά με 25-27.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Τήνου με τον αέρα που της έδινε το προβάδισμα με 0-2 ξεκίνησε δυνατά (3-6) αλλά ο Α.Ο Θήρας με ένα σερί 9-0 έκανε το 12-6.Με καλή απόδοση κατάφερε να κρατήσει και να «ανοίξει» και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο 25-16 και κάνοντας το 1-2 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με ένα 8-0 του Ποσειδώνα Τήνου αλλά η απάντηση ήταν άμεση και ακόμα πιο εντυπωσιακή καθώς ο Α.Ο Θήρας με ένα σερί 13-0 έκανε το 13-8! Η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε να προηγηθεί  μέχρι και 21-17, όμως οι πάικτριες του Αλτουβά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη στο ματς. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 22-22 και να πάρουν το τέταρτο σετ με 23-25 φτάνοντας στη νίκη με 3-1 σετ, που τους έδωσε μια θέση στον τελικό του πρωταθλήματος Παγκορασίδων Κυκλάδων για πρώτη φορά στην ιστορία τους .

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της σεζόν για τις Σαντορινιές στο πρωτάθλημα, που όμως τους στερεί την συμμετοχή τους στον τελικό.
Πλέον αύριο στις 18:00 ο Α.Ο Θήρας θα διεκδικήσει την 3η θέση του τουρνουά απέναντι στον Α.Ο Πάρου που ηττήθηκε με 3-0 από την ομάδα του ΑΣΕ Νεωρίου.