Τρίτη, 16 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας : Θρίαμβος με ανατροπή για τον Α.Ο. Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας πήρε σπουδαία πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε με 3-2 στο ται μπρεικ επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα της Σαντορίνης παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 στα σετ από τις κίτρινες, δεν το έβαλε κάτω, επέστρεψε στο ματς και έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει με τη νίκη από το κλειστό της Μίκρας.

Στο πρώτο σετ ο Άρης είχε αρχικά το προβάδισμα (7-5) με τον ΑΟΘ όμως να είναι κοντά και στο 11-11 οι φιλοξενούμενες με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς και την Άμποτ να κυριαρχεί στο φιλέ ξέφυγαν με 11-16 κσι λίγο αργότερα με 14-20. Ο Άρης μείωσε σε 18-21 με κάποια λάθη, αλλά το σετ πήγε στον ΑΟΘ.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και στην αρχή του 2ου σετ όπου πήραν γρήγορα μια διαφορά (3-5, 7-12) την οποία συντηρούσαν με σχετική άνεση μέχρι το 12-18 για να έρθει το ξέσπασμα της Έβανς η οποία με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις έφερε το σκορ στο 15-18, ενώ μετά το τάιμ άουτ ο Άρης έφερε το ματς στον πόντο (17-18) για να ισοφαρίσει 19-19! Η ισορροπία έμεινε μέχρι το 20-20 καθώς εκεί ο Άρης έτρεξε ένα νέο σερί 3-0 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να αντιδράσει για το 1-1.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο όταν με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου η Σαντορίνη προηγήθηκε με 11-14, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα και με δικό του σερί 5-0 προηγήθηκε 16-14 και το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 17-17 καθώς ο Άρης με σερί 7-1 έφτασε στο 24-18. Ο ΑΟΘ μείωσε σε 24-21, είχε μια ακόμη κόντρα μπάλα αλλά με νέο λάθος ο Άρης πήρε το προβάδισμα.

Η Σαντορίνη όμως επέστρεψε στο ματς και στο τέταρτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άρη ισοφαρίζοντας πολύ εύκολα.

Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο και στο τάι μπρέικ (0-2, 5-7, 7-10) με την Άμποτ να φέρνει το πρώτο ματς μπολ (11-14) και το μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Έβανς διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-21, 16-25, 15-11

*Οι πόντοι τoυ Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 62 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Λάππα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/55 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σουάν 5 (4/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 38% άριστες), Έβανς 18 (17/51 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 48% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 46% υπ. - 26% άριστες), Καμπούρη (λ), Τάνη 1 (1 άσσος), Γαϊτανίδου 2 (2 άσσοι), Μπαλογιάννη

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 15 (13/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Χόλστον 11 (7/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Διάλλα 15 (10/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 20% άριστες), Αργυρίου 14 (7/21 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 79% υπ. - 62% άριστες), Αδαμοπούλου, Βεζυργιανίδου 1 (1 άσσος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας :

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Ο Α.Ο. Θήρας ανανέωσε τη συνεργασία του με τον Matteo Freschi!
1 νίκη και 1 ήττα για τις νεαρές αθλήτριες του Α.Ο. Θήρας στα παιχνίδια τους με τον Πανναξιακό στο ΔΑΠΠΟΣ
2 αγώνες για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας με τον Πανναξιακό στις 13 και 14/4 στο ΔΑΠΠΟΣ
Θύελλα Καμαρίου - Α.Π.Ο. Ελλάς Σύρου σήμερα Τετάρτη 10/4 στο γήπεδο Καμαρίου
Back to back πρωταθλητές της «Dappos Basketball League» οι Bombayers
2 νίκες με 3-0 για τις νεαρές αθλήτριες του Α.Ο. Θήρας στα παιχνίδια τους με τον Νηρέα στο ΔΑΠΠΟΣ
Bombayers και Πήγασος διεκδικούν τον τίτλο της «Dappos Basketball League»
2 αγώνες για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας με τον Νηρέα Πάρου στις 6 και 7/4
Φιλανθρωπικός ποδοσαφαιρικός αγώνας μεταξύ Β και Γ Λυκείου στο γήπεδο Καμαρίου την Κυριακή
Έφτασε η ώρα του Final 4 στη «Dappos Basketball League»
Δια πυρός και σιδήρου Ballerz B.C και Bombayers, με ρεκόρ και πλουραλισμό στα ημιτελικά Wolves of 2 Brothers και Πήγασος
Η Οικογένεια του ΑΟ Θήρας, προχωρά. Με ενθουσιασμό, αλλά και σύνεση. Οι επόμενοι στόχοι, είναι ήδη εδώ. Και τους έχουμε βάλει μαζί.
Α. Πατηνιώτης: Για την Άνοιξη ξεκίνησα και με αυτήν θα προχωρήσω. Με χαμόγελο, πάμε ξανά, στο δρόμο για την επόμενη Άνοιξη.
Προημιτελικά με φαβορί και… επικίνδυνα αουτσάιντερ στη «Dappos Basketball League»
Την έντονη δυσαρέσκειά της για τη διαιτησία του α’ αγώνα των πλέι οφ, εκφράζει η διοίκηση του Α.Ο. Θήρας