Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021

Volley League γυναικών : Δεν τα κατάφερε ο Α.Ο. Θήρας, ήττα από τον Άρη με 1-3

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής σεζόν, με πλούσιο θέαμα και μοναδικές συγκινήσεις, ο Α.Ο Θήρας, απούσης της Χόλστον, γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης, με 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 20-25) σετ από τον Άρη.

Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών, όπου σε μια άτυχη στιγμή του 3ου σετ τραυματίστηκε η κεντρική, Μαριάνα Καλαποδά, τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου, έδωσαν τον καλύτερό εαυτό τους και με εξαίρεση το 3ο σετ, κυνήγησαν με πάθος την 7η σερί επιτυχία τους, απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, που για πρώτη φορά στην ιστορία της, πανηγύρισε νίκη στη Σαντορίνη.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 για να φτάσει στο 11-7, αλλά το 13-10 έγινε 13-16 με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 14-17. Το επόμενο σερί ήταν για τον ΑΟΘ που με τα σερβίς της Μίτροβιτς έφτασε στο 21-17 και ουσιαστικά το σετ τελείωσε στη χαμένη κόντρα του Άρη στο 21-19.

Περισσότερες ανατροπές στο β' σετ όπου ο Άρης ξέφυγε με 8-12 (από 8-8) και έφτασε στο +6 (9-15) με τη Σαντορίνη να ροκανίζει τη διαφορά (14-16) και το 14-17 έγινε 19-17. Οι κιτρινόμαυρες όμως αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και στο 20-20 έτρεξαν σερί 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πλασέ της Δρακουλίδου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10 και 9-14 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (είχε 23% στην επίθεση) ενώ στο 13-24 η Καλαποδά (που είχε μπει ως αλλαγή) έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από δική της επίθεση και αποχώρησε.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του δ' σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο με τον Άρη να ξεφεύγει 17-19 και το 19-19 έγινε 19-21. Η Μουρίλο μείωσε στον πόντο (20-21), αλλά ακολούθησε χαμένο σερβίς της Άμποτ (20-22), άσσος της Έβανς (20-23) και κόντα επίθεση της Μερκάδο για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και να κλείσει τελικά το ματς με νέα επίθεση της Μουρίλο.

Πλέον η προσοχή του Α.Ο. Θήρας στρέφεται στο ευρωπαϊκό πρώτο φετινό παιχνίδι στη Σαντορίνη με τη βελγική Ούγκεντεμ, όπου την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου στις 19.00 στο ΔΑΠΠΟΣ, η ομάδα με τον κόσμο της στο πλευρό της, θέλει να κάνει το πρώτο αποφασιστικό βήμα στο CEV Cup.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο Θήρας): «Νομίζω ότι όλο το ματς κρίθηκε στην «ψηλή μπάλα», στο «transition», όπου ο Άρης πήγε πάρα πολύ καλά, κάτι που το γνωρίζαμε. Εμείς από την πλευρά μας δεν πήγαμε καλά στο «μπλοκ -άμυνα» , δεν είχαμε υπομονή να ξαναπαίξουμε μπάλες. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκεντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Πολύ σημαντική νίκη. Σπάσαμε μία έδρα στην οποία δεν είχαμε νικήσει ποτέ. Η νίκη με τον Παναθηναϊκό μας έδωσε μεγάλη ώθηση αν και έχουμε τώρα μία μεγάλη απουσία, αυτή της Ειρήνης Τσομπανίδου, όμως η Αναστασία Λάππα στάθηκε επάξια. Συνεχίζουμε να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να ευχηθώ περαστικά στην Καλαποδά του Α.Ο. Θήρας, εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό».

Διαιτητές: Ονόπας, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Δρόσος, Γραμματεία: Γαρδέλη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 13-16, 21-17, 25-21

2ο σετ:  8-7, 10-16, 20-21, 21-25

3ο σετ:  6-8, 10-16, 12-21, 13-25

4ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 20-25

Τα σετ: 25-21, 21-25, 13-25, 20-25 σε 104'.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του  Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (15/50 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 37% άριστες), Αδαμοπούλου 3 (3/12 επ.), Διάλλα 3 (3/12 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μίτροβιτς 21 (18/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ. - 36% άριστες), Αργυρίου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 46% υπ. - 38% άριστες), Δροσοπούλου, Μουρίλο 6 (3/10, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 1 (1/1 επ.)

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 9 (3/6 επ., 6 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λάππα 2 (2/5 επ.), Σουάν 11 (10/28 επ., 1 άσσο, 38% υπ.-38% άριστες), Έβανς 20 (18/41 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 55% υπ. - 27% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου.

Η βαθμολογία μετά από 8 αγώνες :

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Denaxa
DEYATH
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Α.Ο. Θήρας : "Προτεραιότητα όλων παραμένει η υγεία των αθλητριών και των μελών της οικογένειας του συλλόγου"
Διακοπή στο Α.Ο. Θήρας - Α.Ε.Κ. , στα "χαρτιά" με 3-0 η νίκη για την Ένωση
Μοιρασιά για Σαντορίνη και Ηλιούπολη
Α.Ο. Θήρας : "Η υγεία και η προστασία των μελών της «οικογένειας» μας είναι υψίστης σημασίας"
Ήττα στα χαρτιά για τον Α.Ο. Θήρας λόγω Covid-19
Α.Σ. Σαντορίνης 2020 : Για την επιστροφή στις επιτυχίες κόντρα στην Ηλιούπολη
Η πατριαρχία κρατάει μαχαίρι: Αρτακιανού και άλλες 12 γυναίκες του αθλητισμού ενώνουν τις φωνές τους στο SPORT24
Ματαίωση του αγώνα στο Βέλγιο και πρόωροι «τίτλοι τέλους» στη φετινή προσπάθεια του Α.Ο. Θήρας για ευρωπαϊκή διάκριση
Α.Ε. Σαντορίνης : Συνεχίζουν αήττητες στο ΔΑΠΠΟΣ οι Γυναίκες, 86-63 τον ΚΑΟ Μελισσίων