Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Εντυπωσιακή η Α.Ε. Σαντορίνης, "σκόρπισε" τον Ιπποκράτη

Σαν “αέρας” πέρασε από την Κω η Αθλητική Ένωση Σαντορίνης, σημειώνοντας το πρώτο της “διπλό” στην φετινή Α2 εθνική κατηγορία μπάσκετ γυναικών.

Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε με σκορ 48-97 του Ιπποκράτη, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, “σκαρφαλώνοντας” στην 2η θέση του 2ου ομίλου, μαζί με την Αγία Παρασκευή και τον ΚΑΟ Μελισσίων, υποχρεώνοντας το συγκρότημα των Δωδεκανήσων στην τρίτη του ήττα.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τα κορίτσια του Θοδωρή Μάμμου να κάμψουν την αντίσταση του Ιπποκράτη, αφού με ένα απίστευτο ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο (1-23 επιμέρους σκορ) πήραν μεγάλη διαφορά και έφτασαν στην άνετη νίκη.

Παρά την όποια ταλαιπωρία τους από το ταξίδι για να φτάσουν στην Κω, οι Σαντορινιές έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ σε όλη την διάρκεια του ματς, έχοντας ως πρωτεργάτρια την Μαριάννα Αξιοπούλου που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι, μοιράζοντας εντυπωσιακές ασίστ και δημιουργώντας σπουδαίες φάσεις κι άξιες συμπαραστάτισσες τις Μέγκυ Τσούπα, Σοφία Σιγάλα, Μαρία Ρεντζεπέρη, Βασιλική Παπαμαρκάκη και Βασιλική Πετράκη.

Οι οικοδέσποινες που προηγήθηκαν στο ματς μόνο στο αρχικό 2-0 στη συνέχεια έβλεπαν συνεχώς την πλάτη των αντιπάλων τους, ενώ δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν, μένοντας από δυνάμεις. Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν δύο φορές με +5 (6-11, 10-15) κι άλλες δύο με +8 (10-18, 13-21), ενώ η περίοδος έληξε με το σκορ 14-21.

Μόνο μία ομάδα υπήρχε στο δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτή ήταν η ΑΕΣ! Η μία εύστοχη βολή της Χρυσάκη έκανε το 15-21 κι έπειτα οι Κυκλαδίτισες έβαλαν το πόδι στο γκάζι κι… εξαφανίστηκαν! Χάρη στην εξαιρετική άμυνα και τις πολύ καλές συνεργασίες των αθλητριών του Μάμμου ολοένα κι ανέβαζαν τη διαφορά για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της, στο +29 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (15-44).

Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο προπονητής του Ιπποκράτη, ο Πέτρος Αργυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο δεν φαίνεται να επηρέασε τις Σαντορινιές. Το δίδυμο Αξιοπούλου- Ρεντζεπέρη έβρισκε τρόπους να μπαίνει η μπάλα στο καλάθι με τη διαφορά να φτάνει ούτε μία, ούτε δύο, αλλά τέσσερις φορές στους +38 (27-65, 29-67, 34-72) και 36-74 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές της Ρεντζεπέρη 20’’ πριν το τέλος αυτής.

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΣ να διαχειρίζεται σωστά την διαφορά ασφαλείας και να εξακολουθεί να την αυξάνει. Ο Μάμμος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στην Πάολα Τσούπα που είχε στη διάθεσή του, η αδερφή της οποίας, η Μέγκυ έφερε τη διαφορά στο +46 (40-86) 5:50 πριν το τέλος με πολύ όμορφη προσπάθεια, αφού απέφυγε τον αντίπαλό της. Η Σοφία Σιγάλα δύο φορές ανέβασε κι άλλο την διαφορά, στους +47 (43-90, 48-95), για να έρθει η Μέγκυ Τσούπα να διαμορφώσει το τελικό 48-57 μέσα σε πανηγυρισμούς για τη θηραϊκή ομάδα.

Τα κορίτσια του Θοδωρή Μάμμου δεν καθησυχάζονται, αφού την Κυριακή 14 Νοεμβρίου στη 1:00 μ.μ. αντιμετωπίζουν στο κλειστό του Υμηττού τον τοπικό Αμύνα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής με διαιτητές να έχουν οριστεί οι Πετράκης Ν., Χρόνης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλ. Ραπτογιάννης, Ν. Σπυρλιδάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-21, 15-44 (ημίχρονο), 36-74, 48-97.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Π. Αργυρίου): Γιαλλούση, Καλυμιοναρή 13 (3), Κιαπόκα, Γκοτζάι 11 (3), Μελλίνη 2, Κοντού, Πατμίου 4, Κουντουριώτη, Ψαρού 2, Χρυσάκη 15, Σβύνου, Μιλίκοβιτς 1.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Θοδ. Μάμμος): Τσούπα Μ. 14(2), Σιγάλα 15, Αξιοπούλου 13(1), Ρεντζεπέρη 18, Παπαμαρκάκη 17(5), Σπηλιότις 10, Πετράκη 10, Τσούπα Π.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Πρωτέας Βούλας               8 (4-0)         262-183(+79)
2.Αγία Παρασκευή                7 (3-1)         217-215(+2)
3.Α.Ε. Σαντορίνης                 7 (3-1)        246-180(+66)
4.Κ.Α.Ο. Μελισσίων              7 (3-1)        236-214(+22)
5.Γ.Σ. Κρόνος                        6 (2-2)        246-229(+17)
6.Τερψιθέα Γλυφάδας           6 (2-2)        198-214(-16)
7.Α.Ο. Αμύντας                     5 (2-1)        173-141(+32)
8.Αθηναϊκός                          4 (1-2)       154-155(-1)
9.Ιπποκράτης Κω                  4 (0-4)       171-293(-122)
10.Α.Ε.Κ. Περιστερίου           3 (0-3)       137-170(-33)
11.Ε.Φ.Α.Ο.Ζ.                        3 (0-3)      129-175(-46)

*Ο Ε.Φ.Α.Ο.Ζ., ο Αθηναϊκός, ο Α.Ο. Αμύντας και η Α.Ε.Κ. Περιστερίου έχουν εκτίσει το ρεπό τους

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ(14/11):
Ιπποκράτης Κω- Τερψιθέα Γλυφάδας (13:00)
Α.Ο. Αμύντας- Α.Ε. Σαντορίνης (13:00)
Ε.Φ.Α.Ο. Ζωγράφου- Γ.Σ. Κρόνος (17:00)
Αγία Παρασκευή- Α.Ε.Κ. Περιστερίου (17:00)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Πασχαλινό Τουρνουά για τις ακαδημίες του Α.Ο. Θήρας 27-29/4!
Πρωταθλήτρια Κυκλάδων η Θύελλα Καμαρίου
Ευχαριστήριο του Α.Ο. Θήρας στο Danezis Rental
Ευχαριστήριο του Α.Ο. Θήρας στο GK Rent a car Santorini
Ευχαριστήριο του Α.Ο. Θήρας στο Drive car rental company
Ο Α.Ο. Θήρας ανανέωσε τη συνεργασία του με τον Matteo Freschi!
1 νίκη και 1 ήττα για τις νεαρές αθλήτριες του Α.Ο. Θήρας στα παιχνίδια τους με τον Πανναξιακό στο ΔΑΠΠΟΣ
2 αγώνες για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας με τον Πανναξιακό στις 13 και 14/4 στο ΔΑΠΠΟΣ
Θύελλα Καμαρίου - Α.Π.Ο. Ελλάς Σύρου σήμερα Τετάρτη 10/4 στο γήπεδο Καμαρίου
Back to back πρωταθλητές της «Dappos Basketball League» οι Bombayers
2 νίκες με 3-0 για τις νεαρές αθλήτριες του Α.Ο. Θήρας στα παιχνίδια τους με τον Νηρέα στο ΔΑΠΠΟΣ
Bombayers και Πήγασος διεκδικούν τον τίτλο της «Dappos Basketball League»
2 αγώνες για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας με τον Νηρέα Πάρου στις 6 και 7/4
Φιλανθρωπικός ποδοσαφαιρικός αγώνας μεταξύ Β και Γ Λυκείου στο γήπεδο Καμαρίου την Κυριακή
Έφτασε η ώρα του Final 4 στη «Dappos Basketball League»