Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021

Ήττα στην παράταση και αποκλεισμός για τον Καρτεράδο

Ο Καρτεράδος ηττήθηκε με 1-2 στην παράταση από την Α.Ε. Πάρου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Κυκλάδων.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν έπειτα από την εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Αχμετάι, ο Φέκας έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Χαριστού, με τον νεαρό αμυντικό του Καρτεράδου να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να κάνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια είχαν την εδαφική υπεροχή στον αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ, με τους Σαντορινιούς να κρατούν σχετικά εύκολα το υπέρ τους 1-0 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

Στην επανάληψη οι Παριανοί προσπαθούσαν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Καστή, χωρίς όμως επιτυχία, κάτι που κατάφεραν στο 76΄ από μια στημένη φάση.

Ο Παντελαίος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, με την μπάλα να φτάνει στον Τριανταφυλλίδη στο ύψος της περιοχής, όπου με ένα
δυνατό σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1.

Το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι το φινάλε του 90λεπτου με τις δύο ομάδες να λύνουν τις "διαφορές" τους στην παράταση.

Στο 98΄ έγινε η φάση που έκρινε το ματς, με τον Γιουρτζίδη να βρίσκει τον Αρκουλή από αριστερά, όπου βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Αχμετάι. Ο κ. Ζαράνης είδε παράβαση πάνω στον ποδοσφαιριστή της φιλοξενούμενης ομάδας, υπέδειξε το πέναλτι και μαζί την κίτρινη κάρτα στον Αχμετάι, που είχε ήδη μία από την κανονική διάρκεια και αποβλήθηκε.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιουρτζίδης, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-2 για την Α.Ε. Πάρου.

Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς επιτυχία και έμεινε και με 9 ποδοσφαιριστές όταν λίγο πριν το φινάλε ο Φέκας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα πέναλτι που έκανε ο Καστής πάνω στον Αρκουλή στο 120΄. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουράι, με τον τερματοφύλακα του Καρτεράδου να κερδίζει τον ποδοσφαιριστή της Πάρου και τον κ. Ζαράνη να σφυράει για τελευταία φορά στο ματς.

Η Α.Ε. Πάρου πήρε την πρόκριση και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό.

Διαιτήτευσαν οι Ζαράνης Γρυπάρης και Μαλολλάρι

ΚΑΡΤΕΡΑΔΟΣ (Τσάμογλου): Καστής, Φέκας, Κουλόλι Γκ. ( 115' Τριαντάφυλλος ), Μέμα, Νομικός, Κουρπέτης ( 62' Φίλων ), Αχμετάι, Κουλόλι Αιμ., Γκιουρέλης ( 48' λ.τρ. Κάτσι ), Τομόρι, Ντούρο ( 74' Δανέζης ).

AΕ ΠΑΡΟΥ (Σμυρνής): Χαριστός, Ρούσσος ( 62' Βιτζηλαίος ), Κρητικός Δ. ( 46' Καμπάσης - 83' λ.τρ. Μπαρδάνης ), Μπέτσα, Τριανταφυλλίδης, Γαβαλάς, Εσάι, Μουράι, Γιουρτζίδης ( 110' Κιοσέ ), Παντελαίος, Κρητικός Σ. (46' Αρκουλής ).

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

DEYATH
Denaxa
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Α.Ο. Θήρας : Πρώτη "παράσταση" στην έδρα του για τη φετινή σεζόν
Γ΄ Εθνική : Στον 5ο όμιλο η Σαντορίνη - Αναλυτικά το πρόγραμμα.
Άνοιξε η αυλαία της Α΄κατηγορίας Κυκλάδων στο ποδόσφαιρο με το Σαντορίνη 2020 Β' - ΑΟ Πύργου