Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021

Ήττα για τον Α.Ο. Θήρας στην πρεμιέρα

Ο Α.Ο. Θήρας δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι της πρεμιέρας απέναντι στον ΠΑΟΚ καθώς μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, ηττήθηκε με 3-0 σετ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το δικέφαλο του Βορρά να είναι πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του σετ, κάτι που του έδωσε στο τέλος το καθαρό τρίποντο.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-5 με τον ΑΟΘ να ροκανίζει τη διαφορά (10-8, 12-11), να ισοφαρίζει σε 15-15 και να προσπερνά με 17-19. Ο ΠΑΟΚ απάντησε για το 20-19 με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τις ασπρόμαυρες να χάνουν τρία σετ μπολ. Ο ΑΟΘ προσπέρασε με 26-27 και στην επόμενη φάση έχασε κόντρα μπάλα για να ακολουθήσει μπλοκ της Κυπαρρίση και λάθος της Άμποτ.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 13-12 σε 17-12, με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 21-20 αλλά στο 23-22 η επίθεση της Πολυνοπούλου και η κόντρα μπάλα της Κογιάρ έκαναν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ (1-3, 6-8), αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει από το σερβίς και με καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ προσπέρασε 16-13 και το 16-15 έγινε 19-15. Η Σαντορίνη πλησίασε σε 21-19 χωρίς όμως συνέχεια καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και μαζί την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Οι δηλώσεις των προπονητών :

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα πολύ νευρικό ματς από τη μεριά μας, δεν διαχειριστήκαμε σωστά τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού που είμασταν κοντά με τον ΠΑΟΚ και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Γνωρίζαμε πως ούτως ή άλλως είχαμε ένα δύσκολο ξεκίνημα, αλλά έπρεπε να δείξουμε περισσότερη αποφασιστικότητα. Αφήνουμε πίσω μας αυτό το ματς και πάμε την επόμενη αγωνιστική για να πετύχουμε την πρώτη μας φετινή νίκη στο πρωτάθλημα».

Τάκης Φλώρος (Π.Α.Ο.Κ.): «Πολύ μεγάλη νίκη. Ήταν πρώτο παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και ήταν πολύ καλό ξεκίνημα για εμάς. Το πρόγραμμά μας είναι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στους αντιπάλους μας. Όλες οι κοπέλες έπαιξαν καλά, με μία ή δύο αθλήτριες δεν μπορείς να νικήσεις».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-15, 20-21, 29-27

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-22

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-20

Τα σετ: 29-27, 25-22, 25-20 σε 96'

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 19 (12/24 επ., 2 επ., 5 μπλοκ), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσο2, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κυπαρίσση 10 (6/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 35% υπ. - 27% άριστες), Κογιάρ 15 (15/35 επ.), Φιντόν 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 68% άριστες), / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Μερτέκη, Κλέπκου, Τσιόγκα.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 11 (10/32 επ., 1 άσσος), Άμποτ 14 (14/37 επ., 36% υπ.-19% άριστες), Διάλλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (0/3 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 9 (8/33 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 30% άριστες), Αργυρίου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Δροσοπούλου.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής :

Α.Ο. Λαμίας 2013 - Α.Ο.Φ. Πορφύρας  : 3-1 (26-24, 25-17, 22-25, 25-11)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες  : 3-0 (25-14, 25-13, 25-21)

Α.Π.Σ. Αίας - Α.Ε.Κ.  : 0-3 (18-25, 16-25, 11-25)

Ηλυσιακός Α.Ο. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  : 0-3 (15-25,13-25, 20-25)

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Σ. Άρης  : 0-3 (22-25, 14-25, 22-25)

Α.Σ.Π. Θέτις - Α.Ο. Μαρκοπούλου  : 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)

Η βαθμολογία :

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

DEYATH
Denaxa
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Α.Ο. Θήρας : Πρώτη "παράσταση" στην έδρα του για τη φετινή σεζόν
Γ΄ Εθνική : Στον 5ο όμιλο η Σαντορίνη - Αναλυτικά το πρόγραμμα.
Άνοιξε η αυλαία της Α΄κατηγορίας Κυκλάδων στο ποδόσφαιρο με το Σαντορίνη 2020 Β' - ΑΟ Πύργου