Σάββατο, 12 Ιουνίου 2021

Η Σαντορίνη πέρασε σαν…”σίφουνας” από τον Ασπρόπυργο και κλείδωσε την παραμονή!

Τεράστια νίκη για τη Σαντορίνη, που επικράτησε με 2-1 στον Ασπρόπυργο επί της τοπικής ομάδας για την 15η αγωνιστική και έφτασε τους 20 βαθμούς. Αυτό ήταν το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο για την ομάδα του νησιού μας, που καθάρισε την υπόθεση παραμονή και έφερε τον Ασπρόπυργο ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Σκόρερ για τους Κυκλαδίτες ο Μπουντόπουλος στο 43΄και ο Κάνουλας στο 78΄, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Τραορέ στο 84΄.

Την επόμενη αγωνιστική η Σαντορίνη υποδέχεται στη Νάξο την Επισκοπή.

Το δελτίο τύπου της ομάδας για την σημερινή αναμέτρηση αναφέρει :

Μια τεράστιας σημασίας νίκη – την πρώτη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα – πανηγύρισε σήμερα η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Ασπρόπυργου με 1-2 στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο του Ασπρόπυργου.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στο 39’ η ομάδα μας έχασε σημαντική ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντιμίτροβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως η υπέροχη της ομάδας μας μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Γιώργο Μπουντόπουλο να βρίσκει δίχτυα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Η κυριαρχία της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στο 77’ το προβάδισμα της Σαντορίνης διπλασιάστηκε. Ο Σάκης Κανούλας με διπλή προσπάθεια έγραψε το 0-2 δίνοντας στην ομάδα μας αέρα δύο τερμάτων. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 84’ με το γκολ του Τραορέ έπειτα από στιγμιαία αμυντική αδράνεια.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Καδδάς, με βοηθούς τον κ. Κακαφώνη και την κα. Αθανασοπούλου, ενώ τέταρτος ήταν ο κ. Μαχαίρας.

Οι ποδοσφαιριστές της ΠΑΕ ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 2020 αφιέρωσαν τη σημερινή νίκη στον συμπαίκτη τους Δημήτρη Γιουκούδη ο οποίος τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα και έμεινε εκτός αποστολής.

Ασπρόπυργος (Η. Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Παπαθανασίου, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Νάα, Ζαχαράκης, Μουκίδης, Ζαχάρος, Τραορέ, Μαρουδάς, Λαμπόγλου

Σαντορίνη (Ν. Παντέλης): Δερμιτζάκης, Μπιρμπίλη, Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Ντινιωτάκης (60΄Σκαθαρούδης), Μαλάι (70΄Λάμπρου), Ιβανίδης, Πολύζος (54΄Μηνάς), Μπουντόπουλος(54΄Σιμιτσής), Κανούλας

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Ντούνης, Καράμπελας, Καραμποΐκης, Ερρίκος και Κωστόπουλος.

Η βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου :
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "FOOTBALL LEACUE Pos Βαθμολογία Νότιος Όμιλος A n ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2 15 29 ΡΟΔΟΣ 3 15 27 ΚΑΛΛΙΘΕΑ 15 27 ΕΠΙΣΚΟΠΗ 5 15 22 ΙΑΛΥΣΟΣ 15 21 ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 7 15 20 ΑΙΓΑΛΕΩ 8 15 19 NIKH ΒΟΛΟΥ 15 17 ΕΝΩΣΗ ΠΑΝΑΣΠΡΟΠΥΡΓΙΑΚΟΥ 10 14 8 ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 14 7"

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Hondosa_210607
Λευτέρης
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Επένδυση με Καλαπόδα στον Α.Ο. Θήρας
Προπονήσεις και πάλι για τα αγωνιστικά τμήματα των ακαδημιών του Α.Ο. Θήρας
Ελληνικός μύθος στο Ρολάν Γκαρός: Τσιτσιπάς και Σάκκαρη στους 4!
Πρόταση υιοθέτησης Εμβλήματος στην Ε.Ο.Π. από τον Έπαρχο Θήρας
Η σημαία στον ιστό της : Για 8η χρονιά μαζί Α.Ο. Θήρας και Μαριαλένα Αρτακιανού!
Οδοστρωτήρας η Μαρία Σάκκαρη, διέλυσε την Σοφία Κένιν και πέρασε στους 8 του Roland Garros
Παίκτρια του Α.Ο. Θήρας η Λυδία Μερκούρη
Football League : "Μάχη" στον Ασπρόπυργο για τη Σαντορίνη με φόντο την παραμονή (6/6, 17:00, live radio)