Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021

Μόνο υπερηφάνεια γι΄αυτή την ομάδα

Ο Α.Ο. Θήρας δεν τα κατάφερε να πάρει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας του καθώς στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ.

H ομάδα της Σαντορίνης δεν είχε το ρυθμό που έπρεπε, έκανε περισσότερα λάθη, με τον δικέφαλο του Βορρά να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να κατακτά δίκαια τον τίτλο.

Παρά την ήττα και την απογοήτευση, όλοι όσοι συνέβαλαν στην μέχρι τώρα πορεία αξίζουν συγχαρητήρια, καθώς σε μια ιδιαίτερη απόλες τις απόψεις χρονιά, η ομάδα κατάφερε να φτάσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε έναν τελικό και να διεκδικήσει έναν τίτλο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του τελικού τώρα, ο Κώστας Παπαδόπουλος ξεκίνησε το ματς με τις Σάντος, Χατζηευστρατιάδου, Τσομπανίδου, Βλαχάκη, Ντάλκε, Διώτη και Αρτακιανού.

Το σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στην εκκίνηση, με τον ΠΑΟΚ όμως να εκμεταλλεύεται τις τρεις συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Α.Ο.Θ. και να μπαίνει μπροστά με τέσσερις πόντους στο 7-11. Η Θήρα πλησίασε στον πόντο και πίεσε το δικέφαλο, όμως και πάλι οι Βορειοελλαδίτισσες βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν ξανά στο +4 στο 14-18. Οι τυπικά φιλοξενούμενες έκαναν σωστή διαχείριση στη συνέχεια, με το σετ να κλείνει υπέρ τους με 20-25 από επίθεση της Πολυνοπούλου.

Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τη Γουάλας στο γήπεδο που έδωσε κάποιες λύσεις επιθετικά στο ξεκίνημα. Ο Α.Ο.Θ. έκανε λιγότερα λάθη και οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τα μισά (14-14). Ο ΠΑΟΚ όμως με τη Λιτσα Μερτέκη στο σερβίς έκανε ένα σερί 8-0 και το σκορ έγινε 14-21. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να επανέλθει και από πόντους της Ντάλκε μείωσε σε 19-21. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου όμως αντέδρασε ψύχραιμα και από επιθέσεις της Κουμπούρα και της Πότοκαρ πήρε το σετ με 21-25.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας αποκτήσει ψυχολογία προηγήθηκε με 6-9 στο τρίτο σετ και παρόλο που η Θήρα ισοφάρισε και πάλι (9-9), ο Δικέφαλος βρέθηκε ξανά στο +5, όταν από επιθέσεις της Κουμπούρα και της Μερτέκη έγινε το 14-19.Η Σαντορίνη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με επίθεση της Βλαχάκη και δύο άσους της Γουάλας μείωσε στον πόντο (18-19) για να φτάσει στο σερί της στο 6-0 και να προηγηθεί με 20-19! Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με τα σερβίς της Πολυνοπούλου που έφεραν το σκορ στο 20-22, αλλά με άουτ της Πότοκαρ είχαμε νέα ισοπαλία για να φτάσουμε στο 23-23.

Η επίθεση της Κούμπουρα δόθηκε άουτ, ο Φλώρος με επιμονή της διαγώνιας του ζήτησε τσάλεντζ και δικαιώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ. Στην επόμενη επίθεση της Ντάλκε, η μπάλα βρήκε στην αντένα, με τον δικέφαλο να παίρνει το σετ με 23-25 και να κατακτά τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου. Παρατηρητές: Ράπτης, Μαυρικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Σπίγγου. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 14-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 23-25) σε 90'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. - 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. - 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. - 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. - 25% άριστες).

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Pharmacy
Hondos_210510
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Προκριματικά Ευρωπαϊκού γυναικών: Κανένα πρόβλημα για την Εθνική, εύκολη νίκη απέναντι στην Αυστρία
Football League : "Λύγισε" στο φινάλε η Σαντορίνη.
Προκριματικά Ευρωπαϊκού γυναικών: 2 στα 2 για την Εθνική, 3-0 και την Ισπανία
Στην Καλαμάτα η Σαντορίνη για την πρεμιέρα του Β΄ γύρου.
Προκριματικά Ευρωπαϊκού γυναικών: Για τη νίκη απέναντι στην Ισπανία (08/05, 20.00 EΡT-3)