Δευτέρα, 19 Απριλίου 2021

Στραβοπάτημα για τον Α.Ο. Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας δεν τα κατάφερε στα Μεσόγεια καθώς ηττήθηκε από το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ.

Η ομάδα της Σαντορίνης αγωνιστικά δεν έπιασε την απόδοση που την έχουμε συνηθίσει, η αντίπαλος της πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και έτσι ήρθε η πρώτη ήττα της σεζόν.

Το ματς

Ο Κώστας Παπαδόπουλος ξεκίνησε με τις Σάντος, Βλαχάκη, Ντάλκε, Διώτη, Χατζηευστρατιάδου, Λάππα και λίμπερο την Αρτακιανού.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Πασκουαλίνο με την διαφορά να φτάνει στο +7 στο 21-14. Λίγο μετά και από σερβίς της Χατζηευστρατιάδου στο φιλέ, το Μαρκόπουλο έφτασε στο πρώτο σετ πόιντ με το σκορ στο 24-18. Ο Α.Ο. Θήρας πήρε τον πόντο και με τη Σάντος στο σερβίς έφτασε κοντά στο…θαύμα καθώς ισοφάρισε από δύο πόντους της Ντάλκε σε 24-24 και 25-25.Ένα λάθος στο σερβίς και μία επίθεση της Μπράιαν έδωσαν το σετ στο Μαρκόπουλο με 27-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μια κόκκινη κάρτα για κάθε προπονητή, με την ομάδα της Σαντορίνης όμως να μπαίνει πιο δυνατά αυτή τη φορά. Από επίθεση της Διώτη οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 5 πόντους (6-11), όμως το Μαρκόπουλο επέστρεψε και ισοφάρισε με την Μπεντάρτ σε 13-13. Από πλασέ της Σάντος έγινε το 18-21 και από τη Διώτη το 22-23.Οι γηπεδούχες όμως βρήκαν και πάλι λύσεις καθώς από επίθεση της Μπεντάρτ και πλασέ της Μπράιαν έγινε το 25-23 με το 2ο σετ να πηγαίνει και πάλι στο Μαρκόπουλο.

Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 13-13, όταν δύο μπλοκ της Γκουτιμένκο και μια επίθεση της Νικολογιάννη έδωσαν αέρα τριών πόντων στο Μαρκόπουλο (16-13). Ο Α.Ο. Θήρας έκανε την προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και από σερβίς της Αρναούτου στο φιλέ πέρασε για τελευταία φορά μπροστά με 18-19. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της απέναντι πλευράς και από επιθέσεις της Γιασμίν Μπεντάρντ, πήραν το σετ με 25-23 και ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς καθώς πήραν το τρίποντο και εκτός αυτού έγιναν η ομάδα που έσπασε το φετινό αήττητο του Α.Ο. Θήρας.

Για το Μαρκόπουλο, η Αρναούτου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι, η Γιασμίν Μπεντάρτ για ακόμα ένα ματς ήταν η κορυφαία και σταμάτησε στους 20 πόντους ενώ από κοντά σε απόδοση Νικολογιάννη και Μπράιαν με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ο Α.Ο. Θήρας είχε πρώτη σκόρερ την Γιώτα Διώτη με 15 πόντους ενώ διψήφια ήταν και η Ντάλκε που τελείωσε το παιχνίδι με 11.

Η ομάδα της Σαντορίνης εξακολουθεί να έχει τις μικρότερες απώλειες αναλογικά με τα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι σήμερα σε σχέση με τις υπόλοιπες του ομίλου και τα κρίσιμα ματς που έρχονται στο ΔΑΠΠΟΣ, με Παναθηναϊκό και Άρη, θα είναι αυτά που θα κρίνουν κατά πολύ την τελική κατάταξη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυργιαλάνη, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Τσίτσικας, Σπίγγου, Γραμματεία: Τάλαρου.

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-23, 25-23)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 1 (1/8 επ.), Μπράιαν 10 (6/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 50% άριστες), Νικολογιάννη 13 (12/26 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 30% άριστες), Μπεντάρτ 20 (16/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρναούτου 2 (2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Ευαγγελίου 1 (1 άσσος), Καραγιάννη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Λάππα 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάντος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντάλκε 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Βλαχάκη 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 35% άριστες), Διώτη 15 (14/33 επ., 1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κοντούδη.

Οι δηλώσεις των προπονητών :

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Η νίκη αυτή και επί του Παναθηναϊκού ήταν πολύ μεγάλες και σημαντικές. Για δύο εβδομάδες και μετά από δύο κακές ήττες, ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε. Ήταν σημαντικό να παίξουμε έτσι όπως σήμερα. Δουλεύαμε σκληρά στις προπονήσεις για να παίξουμε έτσι. Η νίκη ήταν σημαντική αλλά πιο σημαντικό ήταν ο τρόπος που παίξαμε. Είμαι περήφανος για τον σύλλογο και για τις αθλήτριες μου για τη σημερινή εμφάνιση. Ήταν ομαδική νίκη σήμερα».

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν μία εμφάνιση κάτω από τα στάνταρ μας, όμως και το Μαρκόπουλο είναι μία πολύ καλή ομάδα και έπαιξε καλά. Χρόνος δεν υπάρχει, έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Ηλυσιακό που είχε αναβληθεί και πλέον να συγκεντρωθούμε εκεί. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα».