Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Α.Ο. Θήρας : Φιλική επικράτηση επί του Πανναξιακού αφιερωμένη στη Μελίνα

Ο Α.Ο. Θήρας παρά το τεράστιο χθεσινό σοκ του τραυματισμού της αρχηγού του Μελίνας Εμμανουηλίδου και την απουσία της Φερνάντα Μέλο, επικράτησε επί του οικοδεσπότη Πανναξιακού με 3-1 σετ στην τρίτη και τελευταία μέρα του 1ου Τουρνουά “Γιάννης Συμεώνογλου”.

Μετά το τέλος του ματς οι αθλήτριες και το τεχνικό επιτελείο του Α.Ο.Θ. αφιέρωσαν τη νίκη στην άτυχη κεντρική της ομάδας.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πολλά σχήματα με διαφορετικά πρόσωπα και σίγουρα είδαν πολλά από τις ομάδες τους το τριήμερο που πέρασε, εν όψει της έναρξης της φετινής Volleyleague γυναικών.

Το παιχνίδι

O Κώστας Παπαδόπουλος ξεκίνησε με τις Σάντος, Γενιτσαρίδη, Ντάλκε, Βλαχάκη, Χατζηευστρατιάδου, Λάππα και Αρτακιανού ενώ ο Απόστολος Οικονόμου με τις Βεσελίνοβιτς, Μανάι, Ντιμίτροβα, Οικονομίδου, Κωνσταντέλου, Χαμαλίδου και Ρόγκα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι το ματς με τον Α.Ο. Θήρας να παίρνει αέρα τεσσάρων πόντων στο 8-12 από άουτ επίθεση της Χαμαλίδου και άσσο της Ντάλκε. Ο Πανναξιακός “ροκάνισε” τη διαφορά και μάλιστα πέρασε και μπροστά με 16-15 από άσσο της Μανάι. Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 5-0 και διαδοχικούς πόντους της Ντάλκε έφτασαν στο 16-20 και από εκεί και πέρα διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και από επίθεση της Γενιτσαρίδη πέτυχαν το 20-25 που τους έδωσε προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Κώστας Παπαδόπουλος ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα με την Αναστασία Παναγιωτίδου στα άκρα αντί της Κέντρα Ντάλκε. Η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε καλύτερα και είχε συνεχώς το προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάνει στο +4 στη μέγιστη τιμή της (4-8, 6-10, 7-11). Οι γηπεδούχες σταδιακά μείωσαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 13-12 μετά από λάθος στην υποδοχή του Α.Ο.Θ. Πιο ψύχραιμος ο Πανναξιακός κατάφερε να αυξήσει την διαφορά και τελικά να πάρει το σετ με 25-23 από μπλοκ της Κωνσταντέλου ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε και πάλι με την Παναγιωτίδου στο παρκέ, ενώ ο προπονητής του Α.Ο. Θήρας δοκίμασε να αλλάζει Αρτακιανού και Τζαγκαράκη σε υποδοχή και άμυνα. Από την αρχή το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ενώ είχαμε και πολλές ισοπαλίες με τελευταία να είναι στο 22-22. Μια άουτ επίθεση της Κωνσταντέλου και οι πόντοι των Χατζηευστρατιάδου-Ντάλκε έδωσαν το σετ στην ομάδα του ηφαιστείου με 22-25 και μαζί το προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο σετ και πάλι είδαμε πολλές αλλαγές από τους δυο προπονητές, με την ομάδα της Σαντορίνης όμως να παίρνει κεφάλι από νωρίς και να μην έχει κανένα πρόβλημα να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος. Το σετ έκλεισε στο 18-25 μετά από μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, με τον Α.Ο. Θήρας να επικρατεί τελικά με 3-1.

Τα σετ : 1-3 (20-25, 25-23, 22-25, 18-25)

Η διακύμανση :

1o σετ : 6-8, 16-15, 17-21, 20-25

2o σετ : 4-8, 16-14, 21-17, 25-23

3o σετ : 8-6, 16-15, 20-21, 22-25

4ο σετ : 2-8, 09-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Απόστολος Οικονόμου): Μανάι 11 (8/24 επ., 3 άσσοι, 42% υπ. - 33% άριστες), Κωνσταντέλλου 11 (5/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χαμαλίδου 2 (2/8 επ.), Οικονομίδου 18 (17/44 επ., 1 άσσος), Ντιμίτροβα 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες), Βεσελίνοβιτς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Μπούκουρα, Κογεράκη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαστεργίου, Τόλιου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Λάππα 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάντος 2 (2 άσσοι), Ντάλκε 18 (16/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 57% άριστες), Βλαχάκη 11 (11/35 επ., 55% υπ. - 18% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 13 (7/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 17 (14/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. - 21% άριστες), Τζαγκαράκη (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παναγιωτίδου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιούχα, Τσουκαλά.

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι την επόμενο τριήμερο σε ίδιο γήπεδο, καθώς ο Πανναξιακός μαζί τον Παναθηναϊκό και τον Πορφύρα θα φιλοξενηθούν από τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη, στο τουρνουά “Νομίκεια 2020”.