Τρίτη, 31 Μαρτίου 2020

Καταιγιστικός ο Α.Ο. Θήρας, έκανε σκόνη και θρύψαλα την Dresdner!

Ο Α.Ο. Θήρας έγραψε άλλη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του καθώς επικράτησε με 3-1 στο ΔΑΠΠΟΣ επί της Dresdner, στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων για τους "8" του Challenge Cup.

Το κλειστό γυμναστήριο της Σαντορίνης έζησε και πάλι μεγάλες στιγμές, με τους περίπου 1000 φίλους της ομάδας να δίνουν τρομερό παλμό και ώθηση ώστε οι γηπεδούχες να φτάσουν στην μεγάλη νίκη απέναντι στην Κυπελλούχο Γερμανίας.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, πλήθος και γήπεδο μπάσκετ

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 4 Μαρτίου στην Δρέσδη, με τη Θήρα να χρειάζεται δύο σετ ώστε να είναι αυτή που θα περάσει  στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι σχεδόν τα μισά του σετ όταν είχαμε και την τελευταία ισοπαλία στο 14-14. Από εκεί και πέρα οι Γερμανίδες ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα σερί 5-0 πήραν προβάδισμα με 17-24, για να κλείσει το σετ με 19-25 από επίθεση της Ρόλφτσεν.

Στο δέυτερο σετ που ήταν και το πιο καθοριστικό, οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά από την αρχή και με άσσο της Ρόλφτσεν πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 10-16. Η Dresdner ήταν μια ανάσα από το 0-2 καθώς έφτασε στο 20-24, με τις γηπεδούχες όμως να μην έχουν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τη Λίτσα Μερτέκη στο σερβίς έκαναν ένα σερί 6-0 και από επίθεση της Μπρίνκμαν και άσσο της Μερτέκη έκαναν το 26-24 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι Γερμανίδες μπήκαν και πάλι καλά φτάνοντας στο 1-5 αναγκάζοντας τον Γκάιτς να πάρει ταιμ άουτ. Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι αθλήτριες της Θήρας ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά με 15-12 από δύο πόντους της Μεντάρο και μια αόυτ επίθεση της Κινγκ. Η ψυχολογία ήταν φανερό πως είχε αλλάξει, με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να αντιδράσουν και το σετ να τελειώνει με 25-15 από επίθεση της Μερτέκη και άσσους των Χατζηευστρατιάδου και Μεντάρο.

Το γήπεδο πλέον είχε πάρει φωτιά και οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς έδειχναν..σεληνιασμένες! Η Dresdner παρά τις αλλαγές του Βάιμπλ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και οι γηπεδούχες πήραν εύκολα και το τέταρτο σετ με 25-17 ολοκληρώνοντας έτσι εμφατικά την σπουδαία τους επιτυχία απέναντι στην ομάδα που τρεις μέρες πριν κατέκτησε το κύπελλο Γερμανίας.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, περιλαμβάνεται η Μαριαλενα Αρτακιανου, άτομα που χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Πρώτη σκόρερ του ΑΟΘ ήταν η Γιαρεμίς Μεντάρο με 22 πόντους, ενώ η Ανίκα Μπρίνκμαν πρόσθεσε 18. Από τη Δρέσδη ξεχώρισε η Ρόλφτσεν με 15.

Διαιτητές: Νίκλοβα, Σαλαμπασιάν.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 12 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Δρέσδης προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 26-24, 25-15, 25-17) σε 101'

A.O. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 22 (17/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 18 (13/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 13 (9/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Εμμανουηλίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπούκουρα 1 (1 άσσος), Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη.

ΔΡΕΣΔΗ (Βάιμπλ): Ρόλφτσεν 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ . -5% άριστες), Ντε Ζβαρτ 10 (3/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στρούμπε 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Μλίναρ 9 (6/16 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 11% άριστες), Κόρχονεν 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Κινγκ 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 52% υπ. - 28% άριστες), Κούριτς, Στρίγκροτ 1 (1/3 επ., 13% υπ. - 13% άριστες), Κούμπουρα 2 (2/11 επ.), Ραντόσοβα 2 (2/4 επ., 17% υπ. - 0% άριστες).
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Reschedule
Koronoios
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Το "λουκέτο" στις αθλητικές εγκαταστάσεις συνεχίζεται
Ο πρόεδρος της ομοσπονδίας βόλεϊ του Πουέρτο Ρίκο εξυμνεί τον Α.Ο. Θήρας για τη φιλοξενία στη Νογκουέρας
ΔΑΠΠΟΣ : Άμεση και αποτελεσματική κάλυψη αθλητικών αναγκών σε σχολεία και αθλητικούς συλλόγους
Οριστική αναβολή Ολυμπιακών & Παραολυμπιακών για το 2021
Συλλυπητήρια ανακοίνωση από τον Α.Ο. Θήρας
ΕΠΣ Κυκλάδων : Μείνετε προστατευμένοι από τον "αντίπαλο", ακολουθείστε πιστά τις οδηγίες των "ειδικών" και θα νικήσουμε
Νέα αναστολή στα εθνικά πρωταθλήματα και αναβολή στο final 4 γυναικών από την Ε.Ο.ΠΕ.
Το μήνυμα της οικογένειας του Α.Ο. Θήρας για τον κορονοϊό : "Μένουμε Σπίτι"