Πέμπτη, 09 Απριλίου 2020

Ισοπαλία με ένταση στο "Ελ Πάσο" για τον Πανθηραϊκό

Ο Πανθηραϊκός παρότι προηγήθηκε με 0-2 του Εθνικού στο "Ελ Πάσο", δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης καθώς ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από την ομάδα του Πειραιά.

Οι Σαντορινιοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με 0-2 με τα γκολ του Κορακιανίτη στο 43΄ και του  Περιάλη στο 76΄, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 2-2 από τέρματα του Γκέτσι στο 80΄και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τριμμάτη στο 85΄.

Ο Πανθηραϊκός με ανακοίνωση του, καταγγέλει επίθεση στο ημίχρονο προς τον προπονητή του Μανώλη Παπαματθαιάκη από παράγοντα του Εθνικού. Αναλυτικά η ανακοίνωση :

Για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ´ Εθνικής, στο παιχνίδι που έγινε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας, η ομάδα μας αν και προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε γκολ του Κορακιανίτη στο 43’ και του Περιάλη στο 78’, δέχθηκε τελικά την ισοφάριση από τον Εθνικό Πειραιά στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Δυστυχώς, ο αγώνας στιγματίστηκε από την άνανδρη επίθεση που δέχθηκε κατά την ανάπαυλα του αγώνα, ο προπονητής του Πανθηραϊκού κ. Μανώλης Παπαματθαιάκης από παράγοντα της γηπεδούχου ομάδας του Εθνικού, ο οποίος βρισκόταν εντός του αγωνιστικού χώρου.

Το γεγονός αυτό ανάγκασε την ομάδα μας να ζητήσει προστασία από την Αστυνομία προκειμένου να συνεχιστεί ομαλά ο αγώνας.

Ο Πανθηραϊκός Α.Ο ευχαριστεί θερμά το Αστυνομικό Τμήμα Καλλιθέας και ιδιαιτέρως τον Υποδιοικητή κ. Νικολακάκη ο οποίος ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημά μας και κάλεσε διμοιρίες των ΜΑΤ, οι οποίες προστάτεψαν την αποστολή της ομάδας μας.

Είναι θλιβερό ομάδες με τεράστια ιστορία στο χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου, όπως ο Εθνικός Πειραιώς, να διοικούνται από τέτοιους ανθρώπους και να σπιλώνονται από την συμπεριφορά τους.

Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι τις δύο φορές που η ομάδα του Εθνικού βρέθηκε στο νησί μας για τους αγώνες του πρωταθλήματος, έτυχε υποδειγματικής φιλοξενίας τόσο όταν χρησιμοποίησε το γήπεδό μας για προπονήσεις όσο και κατά τον μεταξύ μας αγώνα. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συναντήσαμε εμείς σήμερα...

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Μουράτ Σεροπιάν): Κατσούλης, Παπαγεωργίου, Σκεντεράι, Πεχλιβανίδης, Μουσταφίδης, Τσιντώνης (58' Πολίτης), Γκέτσι (91' λ. τρ. Αυλωνίτης), Παυλής, Πετρόπουλος (66' Τσιάβος), Λαζαρίδης (80' Ξαγοράρης), Τριμμάτης

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Τσόπελας (85' Λαμπρόπουλος), Χύσα, Μπιρμπίλι, Λούκα, Παπασάββας, Αντωνιάδης, Παληγεώργος, Κόντι (68' Περιάλης), Κορακιανίτης (70' Ντουνιάς), Κορέτα (79' Μαναριώτης).

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Reschedule
Koronoios
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Επιστολή του Λευτέρη Αυγενάκη στον Ειρηναίο Φρέρη
Το "λουκέτο" στις αθλητικές εγκαταστάσεις συνεχίζεται
Ο πρόεδρος της ομοσπονδίας βόλεϊ του Πουέρτο Ρίκο εξυμνεί τον Α.Ο. Θήρας για τη φιλοξενία στη Νογκουέρας
ΔΑΠΠΟΣ : Άμεση και αποτελεσματική κάλυψη αθλητικών αναγκών σε σχολεία και αθλητικούς συλλόγους
Οριστική αναβολή Ολυμπιακών & Παραολυμπιακών για το 2021
Συλλυπητήρια ανακοίνωση από τον Α.Ο. Θήρας
ΕΠΣ Κυκλάδων : Μείνετε προστατευμένοι από τον "αντίπαλο", ακολουθείστε πιστά τις οδηγίες των "ειδικών" και θα νικήσουμε
Νέα αναστολή στα εθνικά πρωταθλήματα και αναβολή στο final 4 γυναικών από την Ε.Ο.ΠΕ.
Το μήνυμα της οικογένειας του Α.Ο. Θήρας για τον κορονοϊό : "Μένουμε Σπίτι"