Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2020

Α.Ο. Θήρας : Κέρδισε με 3-1 τον αξιόμαχο Άρη και παρέμεινε στην κορυφή

Ο Α.Ο. Θήρας επικράτησε με 3-1 σετ επί του Άρη, πήρε τη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με το φινάλε του πρώτου γύρου.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και στάδιο

Η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε ιδανικά το ματς και με τη Μελίνα Εμμανουηλίδου στο σερβίς έχτισε ένα σερί που τον βοήθησε να κατακτήσει εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα και έφτασαν τη διαφορά στο +7 στο 16-9. Από εκεί και πέρα ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και με τη Σίμιτς στη γραμμή του σερβίς έκανε ένα σερί 8-0 για να πέρασει μπροστά με 16-17. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με το σετ να καταλήγει στις φιλοξενούμενες με 25-27 από μια επίθεση της Άγκοστ και έναν άσσο της Πήττα.

Το τρίτο σετ ήταν και το καθοριστικό του παιχνιδιού με τον Άρη να ξεκινάει πολύ καλά και να βρίσκεται στο +5 στο 1-6. Η ομάδα της Σαντορίνης γρήγορα πήρε προβάδισμα στο 8-7 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως να απαντά και πάλι και να φτάνει να προηγείται με 5 πόντους στο 14-19. Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς όμως δεν το έβαλαν, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 22-22 και με επίθεση της Μεντάρο και ένα μπλοκ της Μερτέκη, πήραν και πάλι προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ του από την ανατροπή του τρίτου σετ ο Α.Ο. Θήρας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το τέταρτο με 25-15 και να τελειώσει το ματς με 3-1.

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 30 και πλέον περιμένει το ματς του Ολυμπιακού με τη Θέτιδα Βούλας για να μάθει αν θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή.

Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν η Κουβανή διαγώνια του ΑΟ Θήρας Γιάρεμις Μεντάρο με 28 ποντους με 21/35 επιθέσεις, 5 άσσους και 2 μπλοκ. Από κοντά και οι ακραίες Ανίκα Μπρίνκμαν, Εύα Μερτέκη με 16. Από πλευράς Άρη, η Τέιλορ Άγκοστ σταμάτησε στους 17.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς υπέπεσαν σε 15 λάθη περισσότερα (30-15) όμως είχαν 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (67/128) έναντι 36% του Άρη (35/96).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μάλφας.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 67 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-27, 26-24, 25-15)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 28 (21/35 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 28% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (9/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 13 (10/16 επ., 3 άσσοι) / Αρτακιανού (λ, 90% υπ. - 80% άριστες), Κούση.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ),  Άγκοστ 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σίμιτς 9 (6/18 επ., 3 άσσοι), Χοτσαόγλου 6 (6/18 επ., 26% υπ.-07% άριστες), Τσομπανίδου 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.-27% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Ανθούλη.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Κλείνει καλά το 2019 για εμάς. Ο Άρης θεωρώ πως έχει πολύ καλό ρόστερ και ομάδα και τον αδικεί η βαθμολογική του θέση. Πήραμε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς και πλέον πρέπει να ετοιμαστούμε για έναν δύσκολο δεύτερο γύρο με πολλά εκτός έδρας παιχνίδια. Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2020 σε όλους τους Έλληνες».

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Είναι η τέταρτη φορά φέτος που έχουμε ευκαιρία να προηγηθούμε με 2-1 σετ και τις τέσσερις φορές το χάνουμε. Δικά μας σετ πάνε στον αντίπαλο και από εκεί και μετά πέφτει η ψυχολογία μας. Όταν μπορέσαμε να πιέσουμε από το σερβίς το ματς πήγαινε προς τα εμάς, όμως ο ΑΟ Θήρας έχει έμπειρες αθλήτριες και πήρε τη νίκη. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία».

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Web Tv
Web Radio
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Στην Σύρο το Final Four του κυπέλλου Volley ανδρών
Πανθηραϊκός-Θύελλα Καμαρίου την Κυριακή 23/2 στις 15:00
ΑΟ Θήρας και παιδιά μια σχέση ιδιαίτερη...
"Βαρδάρης" ο Α.Ο. Θήρας, πέρασε με νίκη και από τη Μικρα
Στη Θεσσαλονίκη ο Α.Ο. Θήρας
Οι δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Α.Ο. Θήρας - Dresdner S.C.
Το ευχαριστώ της διοίκησης του Α.Ο. Θήρας στον υπέροχο κόσμο
Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ. : Ευχαριστούμε τον Α.Ο. Θήρας για τις στιγμές υπερηφάνειας που μας χάρισε
Καταιγιστικός ο Α.Ο. Θήρας, έκανε σκόνη και θρύψαλα την Dresdner!
Την Τετάρτη (19/2, 19:30 cosmote sport 7) στη Σαντορίνη η πρώτη "μάχη" του Α.Ο. Θήρας με την Dresdner.