Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ τροπαιούχος στα ”Νομίκεια” 2019

Τον πρώτο του... άτυπο τίτλο ως ομάδα της Volleyleague γυναικών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά στο κατάμεστο κλειστό της Σαντορίνης κατέκτησε το τουρνουά «Νομίκεια 2019» επικρατώντας στον τελικό της διοργάνωσης του οικοδεσπότη ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 21-18, όμως με τα σερβίς του Καζορόφσκα και τις επιθέσεις της Χαντάβα το σκηνικό ανατράπηκε για το 21-23 του ΠΑΟΚ. Η Σαντορίνη είχε το πρώτο σετ μπολ μετά από λάθος των Χαντάβα-Πολυνοπούλου (24-23), όμως ήταν οι ίδιες που έκαναν την ανατροπή για το 2-0 σετ. Η Χαντάβα ισοφάρισε σε 24-24, η Πολυνοπούλου με άσσο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της (24-25) και η Χαντάβα και πάλι στην κόντρα επίθεση τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-19, ο ΑΟΘ δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 19-19 με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου. Ο ΠΑΟΚ με επίθεση της Σέρτσεν και άουτ άμυνα της Αρτακιανού πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 19-21, με την Μεντάρο να ισοφαρίζει και πάλι με επίθεση και άσσο (21-21). Η Χαντάβα έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον δικέφαλο με μπλοκ άουτ και η Κωνσταντινίδου με μπλοκ στην Μπρίνκμαν διαμόρφωσε το τελικό 23-25 και το 0-3 σετ του ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 24-26, 23-25)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 11 (9/21 επ., 2 άσσοι), Μπρίνκμαν 7 (7/21 επ., 69% υπ. - 19% άριστες), Νογκέρας 1 (1/4 επ.), Μερτέκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Παναγιωτίδου, Βενέτη. Καραφουλίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αμπουκέρκε 2 (2/2 επ.), Πολυνοπούλου 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόση 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χαντάβα 19 (16/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 25% άριστες), Κατσορόφσκα 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. - 40% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μυρίδου (λ, 41% υπ. - 14% άριστες), Ηλιοπούλου, Έρτσεν 2 (2/12 επ.).

Τετάρτη 9/10 - Ημιτελικοί

Α.Ο. Θήρας - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil 3-0 (25-17, 25-19, 25-22)
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (23-25, 25-23, 09-25, 25-14, 10-15)

Πέμπτη 10/10

Μικρός τελικός: Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Τελικός: Α.Ο. Θήρας - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (14-25, 24-26, 23-25)

πηγή : volleynews.gr

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Web Tv
Web Radio
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Στη Θεσσαλονίκη ο Α.Ο. Θήρας
Οι δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Α.Ο. Θήρας - Dresdner S.C.
Το ευχαριστώ της διοίκησης του Α.Ο. Θήρας στον υπέροχο κόσμο
Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ. : Ευχαριστούμε τον Α.Ο. Θήρας για τις στιγμές υπερηφάνειας που μας χάρισε
Καταιγιστικός ο Α.Ο. Θήρας, έκανε σκόνη και θρύψαλα την Dresdner!
Την Τετάρτη (19/2, 19:30 cosmote sport 7) στη Σαντορίνη η πρώτη "μάχη" του Α.Ο. Θήρας με την Dresdner.