22 Νοεμβρίου 2019 Επικοινωνία
06/10/2019

Σπουδαία νίκη - πρόκριση του Πύργου επί του Πανναξιακού

Ο Πύργος έκανε την έκπληξη στο θεσμό του Κυπέλλου επικρατώντας στην διαδικασία της παράτασης με 2-1 του Πανναξιακού (1-1 κανονική διάρκεια).

Έτσι με αυτό το τρόπο η ομάδα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, δείχνοντας ότι και φέτος ο πήχης στην ομάδα της Σαντορίνης έχει μπει υψηλά.

Όσον αφορά τον Πανναξιακό, η ομάδα της Νάξου πλήρωσε το γεγονός ότι δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε ρίχνοντας πλέον το βάρος στο πρωτάθλημα.

Στο α μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά δίχως να σκοράρουν, με τον Πύργο να προηγείται στο 49'. Ο Κελλίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην αντίπαλη άμυνα και με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 58' ο Βαθρακοκοίλης πήρε να κάνει το 1-1 όμως είχε δοκάρι. Στο 62' ο Γκασούκας στάθηκε πιο τυχερός ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που ένας πρώην παίκτης του Πανναξιακού, ο Πολυκρέτης με μαγική ασίστ βρήκε τον Φύτρο που με πλασέ έκανε το 2-1 μέσα σε ένθερμους πανηγυρισμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζαφείρη, ενώ ο Πύργος με εννιά αφού την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν οι Ντεκίδης και Πολυκρέτης.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

9' Ακυρώνεται γκολ του Βαθρακοκοίλη ως οφσάιντ.

11' Σέντρα Ζανελάρι από αριστερά ο Γκασούκας βλέπει την ενέργεια του να περνάει πάνω από το δοκάρι.

12' Μετά από ατομική ενέργεια του Φύτρου, ο Καφετζής διώχνει προ του Κελλίδη.

13' Σουτ του Ζανελάρι λίγο έξω από το αριστερό Γ' του Καλαμάτα

33' Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Καλαμάτα, ο Κωστόπουλος έκανε το σουτ όμως ο Καλαμάτας έδιωξε σε κόρνερ.

37' Ατομική ενέργεια του Φύτρο που πέρασε δυο παίκτες του Πανναξιακού έδιωξε σε κόρνερ ο Ζέρβας.

49' Ανεβλαβής και Κωστόπουλος μπερδεύτηκαν, ο Κελλίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με πλασέ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή κάνει το 1-0.

58' ΔΟΚΑΡΙ Ο Πανναξιακός με σουτ του Βαθρακοκοίλη.

61' Ο ΄Φύτρος πασάρει στον Κελλίδη που σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε στον Καφετζή.

62' Σέντρα Βαθρακοκοίλη από αριστερά πολύ όμορφη ενέργεια του Γκασούκα και 1-1.

78' Διαμαρτυρίες του Πύργου για πέναλτι σε πτώση του Φύτρου.

92' Εκπληκτική κάθετη του Πολυκρέτη στην πλάτη της άμυνας ο Φύτρος μπαίνει στην περιοχή και
με σουτ κάνει το 2-1.

108' Σουτ του Ανεβλαβλή η μπάλα αουτ

115' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟ. Ο Ζαφείρης αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη.

ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ, Αποβάλλονται Ντεκίδης και Πολυκρέτης.

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος) Καλαμάτας, Κλουβάτος Κ., Βουλγαράκης, Νομικός, Συνολάκης, Δαβιλάς, Λύκος, Κελλίδης, Φύτρος Σολ., Ντεκίδης, Πολυκρέτης.

Αναπληρωματικοί: Κυβρικοσαίος, Δανέζης, Φύτρος Σαμψών, Κλουβάτος Στ., Καραμολέγκος, Τσιρογιάννης, Ξαγοράρης.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Σκούνας) Ζέρβας, Καράι, Ανεβλαβλής, Κωστόπουλος, Μπονιάκος, Βαθρακοκοίλης, Γκασούκας, Γεωργιάδης, Ζαφείρης, Καφετζής, Ζανελάρι.

Αναπληρωματικοί: Χαμηλοθώρης, Λουλάι, Καραφυλλίδης.