11 Δεκεμβρίου 2019 Επικοινωνία
23/06/2019

Δεν τα κατάφεραν οι παγκορασίδες του Α.Ο. Θήρας

Οι παγκορασίδες του Α.Ο. Θήρας δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό του final four του πρωταθλήματος Κυκλάδων που διεξάγεται στη Σύρο, καθώς ηττήθηκαν στον πρώτο ημιτελικό με 3-1 σετ από τη διοργανώτρια ομάδα του Νεωρίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Σαντορίνης να μπαίνει νωθρά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 7-3, αλλά γρήγορα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 9-9. Από εκεί και πέρα και όντας καλύτερη στο παρκέ, σταθερά ανέβαζε τη διαφορά για να πάρει στο τέλος το σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ οι Σαντορινιές έφτασαν μέχρι και το +5 στο 6-11, με το Νεώριο όμως να ροκανίζει τη διαφορά και να ισοφαρίζει σε 15-15. Ο Α.Ο. Θήρας έκανε το 19-21 αλλά οι Συριανές με ένα σερί 6-1 έκαναν το 25-22 και ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό, με πολλές ανατροπές και ίσως ήταν αυτό που καθόρισε και το ματς. Το Νεώριο έκανε το 6-4 στο ξεκίνημα, όμως οι αθλήτριες του Κατικά με ένα σερί 5-0 έκαναν το 6-9. Η οικοδέσποινα ομάδα ισοφάρισε σε 9-9, αλλά ο Α.Ο. Θήρας εκμεταλλευόμενος την ανωτερότητα του σε εκείνο το σημείο έφτασε τη διαφορά στο +7 στο 13-20. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Σαντορίνης θα κάνει το 1-2, καθώς το σκορ έφτασε στο 18-24 και είχε 6 ευκαιρίες να πάρει το σετ. Οι γηπεδούχες όμως με πίεση από τη θέση του σερβίς και χωρίς λάθη, έκαναν ένα σερί 6-0 ισοφαρίζοντας αρχικά σε 24-24 και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους πήραν το σετ με 27-25 κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε χωρίς καμιά ομάδα να μπορέσει να ξεφύγει και να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι και το 20-20. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Σύρου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της, έκανε αρχικά το 23-20 και στη συνέχεια το 25-22 τελειώνοντας το σετ και το παιχνίδι που της έδωσε μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Πλέον ο Α.Ο. Θήρας θα διεκδικήσει την 3η θέση του τουρνουά με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Τήνου που ηττήθηκε εύκολα με 3-0 σετ από τον ΑΜΣ Φιλωτίου. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει αύριο Κυριακή στις 14:00 στο κλειστό γυμναστήριο της Σύρου, ενώ υπάρχει και ζωντανή μετάδοση μέσα από την ιστοσελίδα sportcyclades.gr

Τα σετ : 3-1 ( 18-25, 25-22, 27-25, 25-22)

ΑΣΕ ΝΕΩΡΙΟΥ (Κούτρα) : Μιχαηλίδου, Αλουσαϊ, Λέστου, Παράβαλου, Ευκαρπίδου, Στεφανάκη Γ., Κατρη, Στεφαμάηκη Μ., Θεοδώρου, Ρούσσου, Γαδ (λ)

A.O. ΘΗΡΑΣ (Κατικάς) : Μπάγια, Μπουρίκα, Τσαλάϊ, Γλέζου, Φουστέρη, Νταϊλάνι, Μουχαντρι, Φύτρου, Ζαγκάνι (λ)