15 Οκτωβρίου 2019 Επικοινωνία
31/05/2019

Πρόκριση στο final-4 για τις παγκορασίδες του Α.Ο. Θήρας

Με την πρόκριση στις αποσκευές τους επέστρεψαν από τη Νάξο οι παγκορασίδες του Α.Ο. Θήρας. Οι Σαντορινιές χρειαζόντουσαν μια νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια τους στον όμιλο, ώστε να βρεθούν και φέτος στο final-4 του πρωταθλήματος Κυκλάδων. Στο πρώτο παιχνίδι που έδωσαν την Παρασκευή ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-12, 25-18, 25-20) από τον Ζευς Φιλωτίου, ενώ το Σάββατο επικράτησαν με 3-0 σετ επί του Απόλλωνα Νάξου (21-25, 6-25, 24-26) παίρνοντας και μαθηματικά την πρόκριση.

Ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 9 νίκες σε 10 ματς και 27 βαθμούς και πλέον περιμένει να μάθει την θέση που θα τερματίσει. Αντίπαλος της ομάδας της Σαντορίνης για την κατάκτηση της κορυφής του Β΄ομίλου είναι ο Ζευς Φιλωτίου. Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη αν κερδίσει τα παιχνίδια που της απομένουν με καθαρό σκορ, θα φτάσει και αυτή τους 27 βαθμούς αλλά θα τερματίσει πρώτη, καθώς στην ισοβαθμία οι Ναξιώτισες είναι αυτές που υπερτερούν μετά το σετ που πήραν στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Σαντορίνη.

Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση από τον άλλο όμιλο είναι ο Α.Σ.Ε. Νεωρίου και ο Ποσειδώνας Τήνου.

Πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής του final four είναι το διήμερο 22-23 Ιουνίου, χωρίς να έχει γίνει γνωστό το νησί που θα το φιλοξενήσει.