23 Μαϊου 2019 Επικοινωνία
06/04/2019

Πήρε την πρόκριση στην παράταση ο Πανθηραϊκός

Μία δύσκολη πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου Κυκλάδων, κατάφερε να πάρει η ομάδα του Πανθηραϊκού απέναντι στον Α.Ο. Μυκόνου καθώς επικράτησε με σκορ 1-2 στη παράταση (0-0 κανονική διάρκεια).

Από την άλλη οι Μυκονιάτες έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο καθώς και υψηλό δείκτη ετοιμοτητας τους για τη συνέχεια του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά, όμως την ομάδα της Μυκόνου να είναι επικίνδυνη στην αντεπίθεση. Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα έγινε μόλις στο 8ο λεπτό όταν ο Μπουρούς βρέθηκε απέναντι από τον Σαββόπουλο όμως το τελευταίος απέκρουσε τη μπάλα.

Ο Α.Ο. Μυκόνου απάντησε στο 16΄με τον Αλεξανδρόπουλο να εκτελεί φάουλ η μπάλα να χτυπάει στο τοίχος του Πανθηραϊκού και στη συνέχεια να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Η ομάδα της Θήρας μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου έχασε ακόμα δύο ευκαιρίες να προηγηθεί με τον Γαϊδαρτζή και τον Μπουρούς να μη μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και οι δύο μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε ακόμα πιο δυνατά για την ομάδα του Πανθηραϊκού που προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να πετύχει κάποιο τέρμα. Η πιο χαρακτηριστική φάση έγινε μόλις στο 48' με τον Γαϊδαρτζή να πιάνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκείνη να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Από την άλλη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μετά το 75ο όταν και άρχισαν να πιέζουν διεκδικώντας κάποιο γκολ που θα τους έδινε τη πρόκριση.

H ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Τουρέ στο 74' όταν ο Ντουσάι θα εκτέλεση φάουλ ο Σενεγαλέζος επιθετικός έπιασε τη κεφαλιά όμως δε κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη παράταση όπου και ο Πανθηραϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό (100') όταν ο Χουζούρης έκανε μια συρτή σέντρα, ο Πεϊδης έβαλε το πόδι του για να διώξει όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και έγινε το 0-1.

Στο 115' οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γαϊδαρτζή να βγαίνει απέναντι στον Σαβόπουλο μόνος του μετά από αντεπίθεση και με πλασέ να κάνει το 0-2. Ένα λεπτό αργότερα ο Πεϊδης έδωσε πνοή στην ομάδα του με γκολ στο 116' και οι γηπεδούχοι πίεζαν μέχρι το τελευταίο λεπτό να ισοφαρίσουν.

Εν τέλει το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ρούσσος Ι.Ι με βοηθούς τους κ.κ. Αρμακόλα και Κουκά.

Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ηλίας, Μπάμπακαρ, Μπαλής, Καρατζάς (64' Πεϊδης), Ντουσάι, Ξαγοράρης, Αλεξανδρόπουλος, Τουρέ, Βλαχόπουλος (74' Μπομπάι), Γκέγκα (82' Αλμπάνης)

Α.Ο. ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ ( Λοντός): Διαμαντής, Λαμπρόπουλος, Μπιρμπίλης, Τσίγκος, Χουζούρης, Λούκα (108' Αγοραστός), Παληγεώργος, Μάνιας (112' Κεσίδης), Κόντι (100' Πολυκρέτης), Μπουρούς (55' Κονσταντίνοφ), Γαϊδαρτζής

Πηγή : sportcyclades.gr