Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Νίκη στο ντέρμπι για τη Θύελλα με κεφαλιά του Μαντούση

Σπουδαία βαθμολογική ανάσα πήρε η Θύελλα Καμαρίου που επικράτησε με γκολ του Γιώργου Μαντούση στις καθυστερήσεις με κεφαλιά με 1-0 του Πανθηραϊκού με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Το συγκρότημα του Κώστα Μιχάλη μετά το άσχημο α' μέρος έδειξε θέληση και υπομονή για τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο πανηγυριζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο που θα δράσει καταλυτικά στο κομμάτι της ψυχολογίας όσον αφορά την προσπάθεια που κάνουν οι νεοφώτιστοι για την παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη ο Πανθηραϊκός παρέμεινε στους 23 βαθμούς γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Γιάννης Σιλεβίστας.

Στο πρώτο μέρος, ο Πανθηραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ, πράγμα που δεν κατάφερε να πετύχει σε 2-3 καλές στιγμές που δημιούργησε, με την Θύελλα να έχει και εκείνη τη δική της μεγάλη στιγμή με τον Αργυρίου στο 19΄.

Στην επανάληψη, η Θύελλα ισορρόπησε το παιχνίδι και βγήκε στην επίθεση, χωρίς όμως να απειλήσει σημαντικά μέχρι το 80'.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κώστα Μιχάλη βρήκε την ευκαιρία που ήθελε και πήρε το ματς.

Η ροή του αγώνα

6' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό που πάσαρε παράλληλα με τον Μπουρούς που ακολουθούσε στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα τα δίχτυα του Ανδριόλα.

10΄ Ο Μάνιας εκτέλεσε κόρνερ και ο Λούκας από καλή θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

13' Καλό σουτ του Ζανελάρι λίγο άουτ.

14΄Ο Ανδριόλας προσπάθησε να διώξει, ο Ντούμος επωφελήθηκε, σούταρε, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

15΄Καλό σουτ του Ζανελάρι, μπλόκαρε ο Διαμαντής.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την Θύελλα Καμαρίου, όταν ο Ερρίκος σέντραρε και ο Αργυρίου που ήταν στο δεύτερο δοκάρι σχεδόν ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ πάνω από το δοκάρι το Διαμαντή.

27΄Σουτ του Ερρίκου από διαγώνια θέση, λίγο άουτ η μπάλα

37΄Μετά από μία επέμβαση, ο Ανδριόλας βρέθηκε εκτός θέση, ο Μάνιας Σούταρε, αλλά ο Σπανός έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα, που πριν είχε βρει και στο σώμα του Μαντούση και είχε αλλάξει πορεία.

41΄Σουτ του Μάνιας, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Ανδριόλας.

48΄Στην πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης, ο Ερρίκος σούταρε από αριστερά μέσα στην περιοχή του Πανθηραϊκού και ο Διαμαντής έδιωξε με τα πόδια.

65΄Σουτ του Μάκο, άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή

74΄Η Θύελλα φωνάζει για χέρι του Λαμπρόπουλου και στη συνέχεια της φάσης ο Σιμιτσής σουτάρει λίγο άουτ.

83΄Φάουλ από τον Ερρίκο, μπλόκαρε ο Διαμαντής.

90' Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο 2ο μέρος από τα πόδια του Φίλων, που σούταρε έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Διαμαντή σε εντυπωσιακή επέμβαση.

90+3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ. Μετά από φάουλ του Ερρίκου ο Μαντούσης με κεφαλιά κάνει το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται στο διαιτητή του αγώνα.

Διαιτητής ήταν ο Γιαννόπουλος, με βοηθούς τους Πασπατή και Χλεμπογιάννη.

Θύελλα Καμαρίου (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Σιμιτσής, Ζανελάρι (96΄Δαβιλάς), Αργυρίου (95΄Αργυρίου), Μάκο (87΄Γιαννής).

Πανθηραϊκός ( Γιάννης Σιλεβίστας): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Κόντι, Μάνιας, Μπουρούς (54΄Γαϊδαρτζής), Λαμπρόπουλος, Πέκα (71΄Αγοραστός), Ντούμος (80΄Πολυκρέτης), Λούκας

πηγή :sportcyclades.gr

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

atacon
106,4
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Την έντονη δυσαρέσκειά της για τη διαιτησία του α’ αγώνα των πλέι οφ, εκφράζει η διοίκηση του Α.Ο. Θήρας
Ματσάρα τριών παρατάσεων και… έρχονται πλέι οφ στη «Dappos Basketball League»
Στη Βούλα ξεκινάει σήμερα ο Α.Ο. Θήρας τη μάχη της πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών
Μία νίκη και μία ήττα για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας στη Νάξο
Την 4η θέση με συνολικά 44 βαθμούς στην κανονική διάρκεια της Volleyleague γυναικών κατέλαβε ο Α.Ο. Θήρας
Η Στέλλα Χριστοδούλου βραβεύτηκε από τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό
Με το εκτός έδρας ντέρμπι αυτή την ώρα στου Ρέντη ολοκληρώνεται για τον Α.Ο. Θήρας η κανονική διάρκεια της Volleyleague γυναικών
Με μια επιβλητική εμφάνιση και το εμφατικό 3-0 επί της ΑΕΚ, ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Σαντορίνη
“Σφραγίζουν” αρκετές θέσεις στην προτελευταία… στροφή της “Dappos Basketball League”
Έτοιμος ο Α.Ο. Θήρας για το τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος στο νησί, έναντι της ΑΕΚ
Τον αρχηγό της Εθνικής μας ομάδας ποδοσφαίρου, Τάσο Μπακασέτα ευχαριστεί ο αναπλ. Υπ. Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης
«Κορυφή» χωρίς κόπο για Ballerz, άλμα πλέι οφ για 98ers, σημαντικές νίκες για Wolves και Nuggets!
Την Α.Ε.Κ. αντιμετωπίζει αύριο Σάββατο 16 Μαρτίου στις 19.00 στην έδρα του ο Α.Ο. Θήρας