27 Ιουνίου 2019 Επικοινωνία
21/01/2019

Μία νίκη και μια ήττα ο απολογισμός για την Α.Ε. Σαντορίνης απέναντι στον Πανναξιακό

Διήμερο με αγωνιστική δραστηριότητα για την Α.Ε. Σαντορίνης που υποδέχθηκε τον Πανναξιακό.

πηγή: sportcyclades.gr

Έφηβοι

Tεράστια εμφάνιση από τους παίκτες του εφηβικού τμήματος του Πανναξιακού.

Πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 66-74 (κ.αγ. 64-64) στην παράταση στο κλειστό γυμναστήριο “ΔΑΠΠΟΣ” επί της ΑΕ Σαντορίνης και σκαρφάλωσαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Β’ ομίλου υποχρεώνοντας μάλιστα τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι αθλητές των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με τρομερή ψυχή, πάθος και αφοσίωση στις οδηγίες των προπονητών τους κι όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η σταθερή αξία του Νίκου Αρτσάνου, που …σταμάτησε στους 36 (!) πόντους αυτή τη φορά, έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα της Νάξου, ενώ παράλληλα οι αθλητές του Κωνσταντίνου Παπαβασιλείου πήραν και τη διαφορά της πρώτης αναμέτρησης (47-53 υπέρ της ΑΕ Σαντορίνης) και θα έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβαλάς, Ποιμενίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 33-34 (ημίχρονο), 46-44, 64-64 (κ.αγ.), 66-74

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Καραμολέγκος, Βλαβιανός 12, Νασούλας 17, Φερατάι 8, Παπαδόπουλος 13, Πελεκάνος 10, Φέγγης 3, Λαζρι, Δελλαμάνης, Ρουστέμι, Καβαλλάρης 3, Παπαδάς.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κων. Παπαβασιλείου):Σαράντος 6, Κρητικός 14, Κορακίτης 8, Αρτσάνος 36, Μαυρομμάτης, Απειρανθίτης 2, Γρυλλάκης 2, Λιανόπουλος, Φλεριανός, Μανδηλαράς 6, Τόμπας, Βόμβας.

Παίδες

Ακόμη ένα βήμα προς την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης έκανε το παιδικό τμήμα της ΑΕ Σαντορίνης.

Η θηραϊκή ομάδα, αν και τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Πανναξιακού νίκησε με σκορ 70-61 το μεσημέρι της Κυριακής 20 Ιανουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο “ΔΑΠΠΟΣ”, πέτυχε την έκτη νίκη της τη φετινή σεζόν, παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Β’ ομίλου του  πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων κι έφτασε τους 13 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Νάξου, η οποία γνώρισε την πέμπτη της ήττα στο πρωτάθλημα προσπάθησε με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο προπονητής της, ο Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι, αλλά η πίεση σε όλο το γήπεδο των αθλητών του Κώστα Αξιώτη κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο απέφερε καρπούς κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβαλάς, Ποιμενίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 26-27 (ημίχρονο), 45-40, 70-61.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Καραμολέγκος Α., Κοκιόπουλος Γ. 2, Διαμαντής, Νασούλας 26, Φύτρος, Κοκιόπουλος Σ. 6, Καβαλλάρης 29, Λαζρί 7, Δελαμάνης, Καραμολέγκος  Ι., Ζωχιός, Γρηγοριάδης.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κων. Παπαδημητρίου): Δέτσης, Λιανόπουλος 3, Μαυρομμάτης 7, Σιδερής, Τόμπας 4, Βερυκόκκος, Μανδηλαράς 41, Βόμβας, Φλεριανός 6.