17 Ιανουαρίου 2018 Επικοινωνία
09/01/2018

Πρεμιέρα τη νέα χρονιά με νίκη για τον Πανθηραϊκό

Ξεκίνημα με το…δεξί τη νέα χρόνια για τον Πανθηραϊκό,όπου επικράτησε με 2-0 στο Δημοτικό Γήπεδο Φηρών της Τριγλίας Ραφήνας και κατέκτησε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στο φινάλε του πρώτου γύρου στον 7ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Στο ντεμπούτο του Κονσταντίνοφ,του νέου μεταγραφικού αποκτήματος της ομάδας της Σαντορίνης,ο Πανθηραϊκός εμφανίστηκε σοβαρόςκαι παθιασμένος, είχε αρκετά καλή απόδοση και επικράτησε δίκαια των αντιπάλων του.

Την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι την είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κότσι στο 10΄, όταν το συρτό σουτ που έπιασε πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Αθανασίου.
Ένα λεπτό αργότερα οι «μπλε» προειδοποίησαν τους αντιπάλους του καθώς ο Κονσταντίνοφ με το Ντούμο συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και τον Ιωσήπου να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 21΄ο Πανθηραϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ όταν ο Μάνιας μετά από καλή εκτέλεση φάουλ από αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Κεφαλά, που έφερε την μπάλα παράλληλα με την εστία και εκεί ο Κονσταντίνοφ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα της Σαντορίνης,σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν και στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ραφήνας μπήκε δυνατά με σκοπό την ισοφάριση και κατάφερε να «βρει»δίχτυα στο 53΄με τον Ιγκλαντίν, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η απάντηση της ομάδας της Σαντορίνης ήρθε λίγα λεπτά αργότερα.Στο 55΄ο Κονσταντίνοφ σέντραρε από δεξιά και βρήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή το Ντούμο, που με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0 δίνοντας έτσι ξεκάθαρο προβάδισμα στον Πανθηραϊκό.

Η Τριγλία Ραφήνας ανέβασε ρυθμούς για να μειώσει το σκορ αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά σε άλλο ένα τέρμα. Στο 85΄ο Πολυκρέτης με μια εξαιρετική ενέργεια πέρασε τρεις αντιπάλους του, πάσαρε στον Καμπόσο που με τη σειρά του βρήκε τον Κεφαλά στη μεγάλη περιοχή, με τον τελευταίο να βλέπει το σουτ που έκανε να κατάλήγει στο δεξί καθετο δοκάρι του Ιωσήπου.

Λίγο πριν το φινάλε μετά από λάθος των παικτών του Ανδρέα Σκέντζου ο Αμπντουραχμάνι βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασίου αλλά το πλασέ του έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λούκα,κρατώντας έτσι το πολύτιμο 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κύριος Στάμος,με βοηθούς τους κ. κ. Λιαμπώτη και Κωστούλα.

Συνθέσεις:
Πανθηραϊκός (Ανδρέας Σκέντζος): Αθανασίου, Γκίκα, Μπιρμπίλη, Λούκα, Ζέλιος, Κεφαλάς (90′ Δρόσος), Μάνιας, Κονσταντίνοφ (65′ Αγοραστός), Πολυκρέτης, Περιάλης, Ντούμος(73′ Καμπόσος)
Αναπληρωματικοί: Ζωντός, Μπίρης, Ματσιώτας, Μενδρινός
Τρίγλια Ραφήνας (Φώτης Θανέλλας): Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσαγκάρης, Καραγιάννης (86′ Ζαφειρόπουλος) , Τσακίδης, Μητσόπουλος, Κότσι, Κατσαβριάς (46′ Αρώνης), Αμπντουραχμάνι, Ντάφλας, Ινγκλαντίν.
Αναπληρωματικοί: Σολδάτος, Πλιάτσικας, Βατίστας