Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Έχασε με 2-1 αν και προηγήθηκε στο α ημίχρονο ο Πανθηραϊκός

Την ήττα με 2-1 από τον Ιάλυσο γνώρισε ο Πανθηραϊκός, στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο 1 Οκτωβρίου στο Οικονομίδειο Γήπεδο Ιάλυσου, στη Ρόδο. Με βάση την εικόνα του αγώνα, το αποτέλεσμα είναι άδικο για την ομάδα μας που είχε αρκετά καλή παρουσία καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να περιορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων.

Στο 17ο λεπτό ο Πανθηραϊκός έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς, με τον Λαζαρίδη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, να γυρίζει τη μπάλα προς την περιοχή με τον ποδοσφαιριστή του Ιάλυσου Ρεκλείτη να παρεμβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου. Στο 30' η ομάδα μας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση ο Λαζαρίδης βρήκε τον Περιάλη ο οποίος απέφυγε έξοχα τον αντίπαλό του και με ψύχραιμο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 0-1. Στο 38' ο διαιτητής της συνάντησης διέκοψε τον αγώνα προσωρινά γιατί αυτός και ο βοηθός του δέχονταν έντονες διαμαρτυρίες από ανθρώπους που βρίσκονταν στον πάγκο του Ιάλυσου. Στο 43' ο Πανθηραϊκός έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Μωραΐτη να εξαπολύει ένα φοβερό σουτ από μακρυά με τον Παπαδόπουλο να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ιάλυσος κέρδισε πέναλτι με τον Ρεκλείτη να ισοφαρίζει σε 1-1 από την άσπρη βούλα και τον Πουρή να πέφτει στη σωστή γωνία αλλά να μην καταφέρνει να αποκρούσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα και είχε μια πολύ καλή στιγμή για τον Παπίτσα. Λίγο αργότερα ο Πανθηραϊκός είχε μια ακόμα ευκαιρία, όταν ένας αμυντικός του Ιάλυσου έδιωξε εσκεμμένα με το χέρι τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, με το διαιτητή της συνάντησης να μην καταλογίζει το καταφανέστατο πέναλτι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Περιάλης που έγινε αποδέκτης της μπάλας δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 68' και σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις του Ιάλυσου στα καρέ του Πουρή έπειτα από προσπάθεια του Χατζηφούντα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας μας, με έναν προωθημένο ποδοσφαιριστή του Ιάλυσου να παρεμποδίζει από εμφανή θέση οφσάιντ την προσπάθεια των αμυντικών του Πανθηραϊκού να απομακρύνουν. Στα επόμενα λεπτά μέχρι και τη λήξη του αγώνα δεν παίκτηκε σχεδόν καθόλου ποδόσφαιρο αφού το ματς είχε πολύ συχνές διακοπές και έτσι η ομάδα μας παρά την προσπάθεια που έκανε δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Η διαιτησία των κ. Κουντουριώτη και των βοηθών του κ.κ. Οικονόμου και Πλάκα ήταν αρκετά καλή ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος όμως η απόδοσή τους επηρεάστηκε από τις συνεχείς διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και από το κλίμα που επικρατούσε στο γήπεδο.

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Πούρης, Κορτσινίδης (79΄ Κωλέτσης), Καλαγκάνης,Μκρτσιάν, Λούκα, Φύτρος Σαββίδης, Λαζαρίδης, Μωραΐτης (61΄ Γαρυφαλλόπουλος), Παπίτσας (67΄ Ζώνας), Περιάλης

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι : Ζωντός, Παραλίκης, Βλαβιανός, Κουμπαρούλης, Ματσιώτας και Αρβανίτης

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

atacon
106,4
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Την έντονη δυσαρέσκειά της για τη διαιτησία του α’ αγώνα των πλέι οφ, εκφράζει η διοίκηση του Α.Ο. Θήρας
Ματσάρα τριών παρατάσεων και… έρχονται πλέι οφ στη «Dappos Basketball League»
Στη Βούλα ξεκινάει σήμερα ο Α.Ο. Θήρας τη μάχη της πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών
Μία νίκη και μία ήττα για τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας στη Νάξο
Την 4η θέση με συνολικά 44 βαθμούς στην κανονική διάρκεια της Volleyleague γυναικών κατέλαβε ο Α.Ο. Θήρας
Η Στέλλα Χριστοδούλου βραβεύτηκε από τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό
Με το εκτός έδρας ντέρμπι αυτή την ώρα στου Ρέντη ολοκληρώνεται για τον Α.Ο. Θήρας η κανονική διάρκεια της Volleyleague γυναικών
Με μια επιβλητική εμφάνιση και το εμφατικό 3-0 επί της ΑΕΚ, ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Σαντορίνη
“Σφραγίζουν” αρκετές θέσεις στην προτελευταία… στροφή της “Dappos Basketball League”
Έτοιμος ο Α.Ο. Θήρας για το τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος στο νησί, έναντι της ΑΕΚ
Τον αρχηγό της Εθνικής μας ομάδας ποδοσφαίρου, Τάσο Μπακασέτα ευχαριστεί ο αναπλ. Υπ. Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης
«Κορυφή» χωρίς κόπο για Ballerz, άλμα πλέι οφ για 98ers, σημαντικές νίκες για Wolves και Nuggets!
Την Α.Ε.Κ. αντιμετωπίζει αύριο Σάββατο 16 Μαρτίου στις 19.00 στην έδρα του ο Α.Ο. Θήρας